SuperBiz wiadomości Firmy przyznają się do wadliwych produktów [LISTA]

Firmy przyznają się do wadliwych produktów [LISTA]

02.09.2016, godz. 14:02
Produkcja samochodów
foto: SHUTTERSTOCK

Przedsiębiorcy coraz częściej przyznają się do wad swoich produktów i zgłaszają to do Urzędu Konkurencji i Konsumentów. W tym roku wpłynęły już 73 takie powiadomienia. Najwięcej zgłoszeń dotyczy samochodów i motorów.

134 zgłoszenia niebezpiecznych produktów z własnej inicjatywy dokonali przedsiębiorcy w ubiegłym roku. W pierwszej połowie bieżącego roku UOKiK otrzymał już 73 takie powiadomienia.

Najwięcej dobrowolnych powiadomień dotyczyło pojazdów mechanicznych (114). W dalszej kolejności przedsiębiorcy dobrowolnie zgłaszali m.in. zabawki i artykuły dla dzieci (5) oraz sprzęt elektryczny (5). W 2015 roku do UOKiK wpłynęły 134 powiadomienia, czyli o 16 proc. więcej niż w roku ubiegłym (116).

Zobacz: Lokaty bardzo nisko oprocentowane

Przedsiębiorca, który uzyskał informacje, np. od konsumentów czy sprzedawców, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny, ma określony przepisami obowiązek informacyjny. Przede wszystkim powinien jak najszybciej powiadomić Prezesa UOKiK oraz zacząć przeciwdziałać skutkom, powiadamiając konsumentów. Może to zrobić poprzez  naprawę, wymianę, naniesienie na produkt stosownych ostrzeżeń lub dołączenie czytelnej instrukcji w języku polskim albo po prostu wycofanie produktu z rynku i zniszczenie.

Za niedopełnienie tego obowiązku prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 100 tys. zł.

Lista wszystkich powiadomień przesyłanych do UOKiK przez przedsiębiorców znajdują się TUTAJ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: