SuperBiz wiadomości Fiskus coraz sprawniej wyciska CIT od przedsiębiorców

Fiskus coraz sprawniej wyciska CIT od przedsiębiorców

10.02.2017, godz. 16:39
Podatek
Podatek foto: shutterstock

Zapowiedzi rządu, co do skuteczniejszej ściągalności podatku CIT znalazły swoje realne odzwierciedlenie. Skarbówka już się chwali lepszymi wynikami niż w ubiegłym roku. W ramach kontroli w 2016 roku fiskus ustalił zobowiązania podatkowe w cenach transferowych i optymalizacji w CIT na prawie miliard złotych.

Według ekspertów sytuacja jest znacznie lepsza niż jeszcze w zeszłym roku. Jak pokazały statystyki, działania resortu finansów przyniosły realne liczby. Wykrywalność nieprawidłowości w CIT w ramach przeciwdziałania optymalizacji podatkowej i nadużywania cen transferowych wzrosła w zeszłym roku w sumie aż o 75 proc.

Zobacz także: Podatek bankowy niegroźny? W 2016 roku banki zarobiły 13,91 mld zł


Doszacowano dochód firm w cenach transferowych na 657 mln zł, co daje wynik ponad trzykrotnie wyższy niż w poprzednich trzech latach. Podatek wyegzekwowano na kwotę 166 mln zł, to jest na sumę 7-krotnie wyższą. Optymalizacja cen transferowych przyniosła zmniejszenie strat firm o 2,8 mld zł, w porówaniu do 93,3 mln zł w 2015 roku.

Sprawdź również: Kaczyński do frankowiczów: powinniście wziąć sprawy we własne ręce


Jak zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, Polska chce aktywnie włączyć się w unijną walkę z oszustwami w VAT oraz przedsiębiorcami, którzy unikają zapłaty podatku dochodowego. W ten sposób skarb państwa może zaoszczędzić prawie miliard złotych.

 

Źródło: /pb.pl /onet.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: