SuperBiz wiadomości Fiskus nigdy się nie myli? Skarbówka nie rozstrzyga na korzyść podatnika

Fiskus nigdy się nie myli? Skarbówka nie rozstrzyga na korzyść podatnika

30.08.2016, godz. 17:06
Banknoty polskie
50 zł - król Kazimierz III Wielki foto: SHUTTERSTOCK

Od początku tego roku obowiązuje klauzula orzekania w wątpliwych sprawach na korzyść podatników. Zmiana przepisów miała sprawić, że podatnicy nie będą bezbronni w starciu z urzędnikami, a wszystkie niejasności prawne będą pomocne, a nie jak dotychczas szkodliwe, dla podatników. Okazuje się, że przez pół roku skarbówka na prawie 18 tys. decyzji jedynie trzykrotnie się do niej odniosła. I ani razu jej nie zastosowała.

– Z zasadą in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, wiązaliśmy duże nadzieje. Niejasne przepisy podatkowe i rozbieżne interpretacje są bowiem zmorą wielu przedsiębiorców – mówi w "Rzeczpospolitej" Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Tymczasem okazuje się, że klauzula jest martwa.

Zobacz również: Kukiz'15: PiS coraz bardziej zadłuża Polaków

Jak donosi organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton, na ponad 17,5 tys. interpretacji, które wydał US, jedynie w trzech urzędnicy wspomnieli o klauzuli „in dubio pro tributario”, w której chodzi o rozstrzyganie wątpliwych spraw na korzyść podatnika.

Tym, którzy czują się poszkodowani przez orzecznictwo fiskusa, pozostaje droga sądowa. Nie ma jednak co liczyć na szybkie rozstrzygnięcie, sprawy bowiem okazuje, się że dochodzenie swoich spraw przed sądem przez przedsiębiorców, trwa średnio 4,5 roku!

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika będzie miała zastosowanie także wobec płatników - wyjaśnia minister finansów w interpretacji ogólnej dotyczącej obowiązującej od 1 stycznia 2016 r. w Ordynacji podatkowej zasady "in dubio pro tributario".

Poprawkę przywracającą oryginalne brzmienie zasady in dubio pro tributario, która znalazła się w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej Bronisława Komorowskiego, zgłosił klub PSL. Chodzi o zapis: "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: