SuperBiz wiadomości Fitch w końcu coś nam podniósł

Fitch w końcu coś nam podniósł

23.05.2016, godz. 17:20
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Po utrzymaniu rankingu krajowego, ale obniżeniu prognozy oraz po obniżeniu rankingu kilku polskich miast, agencja ratingowa w końcu doceniła coś z Polski. Podniosła ratingi Mazowsza.

Fitch podniósł ratingi województwa mazowieckiego, ponieważ uznał zarówno wyniki finansowe, jak i wskaźniki obsługi zadłużenia za dwa ostatnie lata za stabilne i spełniające wyższe wymogi. Ratingi biorą pod uwagę spadające zadłużenie bezpośrednie oraz przedterminową spłatę zobowiązań.

ZOBACZ TEŻ: Moody's: ocena bez zmian, ale prognoza negatywna

"Fitch podniósł długoterminowy rating w walucie zagranicznej z BBB na BBB+ dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 oraz 32 milionów euro. Fitch Ratings podniósł długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej do poziomu BBB+ z BBB oraz dla zadłużenia w walucie krajowej do A- z BBB+ oraz długoterminowy rating krajowy na AA  z A+. Perspektywa ratingów jest stabilna" - podała agencja w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Kolejny cios w rząd PiS. Fitch obniżył prognozę PKB Polski

"Zgodnie z naszą prognozą zadłużenie mazowieckiego spadnie z 1,5 miliarda złotych na koniec 2015 roku do ok. miliarda złotych na koniec 2018 roku, co wynikać będzie ze spłat długu zgodnie z harmonogramem. Zadłużenie będzie umiarkowane i spadnie z 71 procent dochodów bieżących na koniec 2015 roku do około 40 - 45 procent na koniec 2018 roku"- czytamy dalej.

ZOBACZ TEŻ: Tak powstaje rating finansowy kraju

Według agencji, sytuacja województwa w zeszłym roku poprawiła się znacznie. Wolne środki wzrosły o ponad 50 milionów złotych, z 114 na koniec 2014 r. do 165 na koniec 2015 roku. "Oczekujemy, że w latach 2016-2018 płynność mazowieckiego pozostanie dobra, zapewniając tym środki do obsługi długu. Na ratingi Województwa pozytywnie wpłynął fakt uregulowania w kwietniu 2016 roku spornej kwoty 'janosikowego' za 2014 roku. Województwo zapłaciło 165,8 milionów złotych z żadanych 182,1 milionów i zakładamy, że spłaci resztę do końca roku. Biorąc pod uwagę spłatę 'janosikowego' i przedterminową spłatę długu Szpitala Bródnowskiego (70 mln zł), które województwo przejęło w procesie jego restrukturyzacji, wskaźnik zadłużenia ogółem i zobowiązań pośrednich netto (ryzyko bezpośrednie i pośrednie) do dochodów bieżących wyniósłby 106,5 procent (2015: 117,7 procent)"- podaje agencja.

ZOBACZ TEŻ: Czy Polsce z euro po drodze

Fitch zwraca także uwagę, że wskaźniki ekonomiczne mazowieckiego są wyższe od średniej krajowej. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa, czyli na ponad 5 milionów stanowił 161 procent średniej krajowej w 2013 roku i to głównie dzięki usługom, które dominują w gospodarce lokalnej. Wartość dodana brutto sektora usług w 2013 roku wyniosła 73 procent, o 10 procent więcej niż średnia krajowa, a sektor ten zatrudniał 68 procent wszystkich zatrudnionych. Stopa bezrobocia na koniec marca 2016 roku wyniosła 8,5 procent i była niższa od krajowej o 1,5 procenta.

tagi: Fitch ranking
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: