SuperBiz wiadomości Francja wybrała prezydenta. Macron zwycięzcą według sondaży exit poll

Francja wybrała prezydenta. Macron zwycięzcą według sondaży exit poll

07.05.2017, godz. 20:34
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron foto: AP

Wybory we Francji na całym świecie wzbudzały spore emocje. Nie tylko ze względu na ich zaskakujący charakter – do starcia w II turze wyborów stanęli kandydaci spoza systemu - 39-letni Emmanuel Macron i 49-letnia Marine Le Pen. Oboje byli twarzami spoza dotychczasowego kręgu władzy – on proeuropejski urzędnik, ona przewodnicząca nacjonalistycznego Frontu Narodowego. Jak pokazują sondaże exit polls, młodszy o 10 lat Macron pokonał Le Pen wynikiem 65,1 proc. do 34,9 proc.

Jeśli potwierdzą się sondaże exit polls, Emmanuel Macron wygraną ma w kieszeni i już może szykować się, by zasiąść w fotelu prezydenckim, bowiem jego przewaga wynosi prawie 30 proc. nad przeciwniczką Le Pen.

Zobacz także: Wybory we Francji. Młodzieniaszek Macron kontra żelazna Le Pen [ZDJĘCIA]


Rywalka pogratulowała mu w przemówieniu po ogłoszeniu wyników i stwierdziła, że Francuzi wybrali „kontynuację dotychczasowego systemu".
Jednak ani Macron, ani niedoszła pani prezydent nie pochodzili z dwóch największych partii francuskich: lewicy i gaullistowskiej prawicy.

Sprawdź również: Maile partii Macrona wyciekły do sieci! En Marche! oskarża Rosję

Pytaniem wciąż pozostaje, jak zachowa się Macron po objęciu urzędu względem Polski, bowiem w bitwie o fotel głowy państwa nie zabrakło jego ostrych słów o nałożeniu sankcji na nasz kraj za nieprzyjmowanie imigrantów czy zarzucenie Kaczyńskiemu wprowadzanie reżimu i niszczenie demokracji.

 

Źródło: /tvn24.pl/onet.pl/tvp.info/Superbiznes

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: