SuperBiz wiadomości Frank sporo powyżej 4 zł. Inwestorzy boją się Brexitu

Frank sporo powyżej 4 zł. Inwestorzy boją się Brexitu

14.06.2016, godz. 10:43
Frank szwajcarski
foto: EAST NEWS

Wczoraj (13 czerwca) za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 4,05 zł. To najwyższa stawka od lutego bieżącego roku. Dziś szwajcarska waluta nieznacznie staniała i trzeba było na nią wyłożyć na początku dnia 4,04 zł, około południa znów jednak wystrzeliła, osiągając 4,09 zł, czyli wciąż powyżej psychologicznej granicy 4 zł. Według ekspertów drożenie franka to przejaw strachu inwestorów przed Brexitem, czyli możliwym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

Frank jest najdroższy od pół roku, ale nie pobił tegorocznego rekordu ze stycznia, kiedy trzeba było za niego zapłacić 4,1 zł. Zdrożały też dolar i euro. Amerykańska waluta jest dziś warta 3,89 zł, wczoraj było to 3,91 zł, a jeszcze przed dwoma dniami 3,85 zł. Z kolei za euro płacimy dziś 4,39 zł, wczoraj było to 4,41 zł, a przed dwoma dniami 4,36 zł. Zdaniem ekspertów przyczyną umacniania się szwajcarskiego pieniądza jest strach inwestorów przed Brexitem. Już 23 czerwca Brytyjczycy zdecydują w referendum, czy chcą, by ich kraj nadal był członkiem Unii Europejskiej. Według sondaży mogą oni zagłosować za wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

ZOBACZ TEŻ: Co oznacza Brexit dla Polaków?

Dlatego też inwestorzy szukają bezpieczniejszych inwestycji niż funt brytyjski (choć warto zaznaczyć, że dziś zaczął się umacniać). Kupują franka szwajcarskiego, japońskiego jena i złoto. Innymi przyczynami osłabiania się złotego może być strach przed pogorszeniem się perspektyw gospodarczych krajów azjatyckich, przede wszystkim Chin, oraz efektami środowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, którzy może poinformować o kłopotach na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.Źródła: tvn24bis.pl, bankier.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: