SuperBiz wiadomości Frankowicze nie chcą, żeby im pomagać. Uważają, że to… niesprawiedliwe

Frankowicze nie chcą, żeby im pomagać. Uważają, że to… niesprawiedliwe

17.06.2016, godz. 15:20
Ustalanie oprocentowania „kredytu frankowego”
Ustalanie oprocentowania „kredytu frankowego” foto: SHUTTERSTOCK

Pomoc frankowiczom byłaby niesprawiedliwa wobec innych grup społecznych. Co ciekawe, myślą tak nie tylko osoby posiadające kredyty złotówkowe, ale również… sami frankowicze.

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego wynika, że aż 80 proc. kredytobiorców złotowych i 49 proc. kredytobiorców frankowych uważa, że udzielenie publicznej pomocy osobom posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich byłoby niesprawiedliwe wobec Polaków ogółem. Natomiast 74 proc. złotówkowiczów i 48 proc. frankowiczów uważa, że byłoby to niesprawiedliwe wobec osób, które trzymają swoje pieniądze w bankach.

Generalnie propozycje pomocy tylko grupie kredytobiorców walutowych spotykają się z wyraźną dezaprobatą kredytobiorców złotówkowych, którzy formułują zarzuty braku sprawiedliwości oraz wybiórczego traktowania obywateli.

Czytaj również: Frankowicze protestowali na ulicach. Czekają już 10 miesięcy na pomoc prezydenta Dudy

W sumie 44 proc. wszystkich kredytobiorców uważa, że osoby które mają kredyty hipoteczne nie powinny otrzymywać pomocy ze strony państwa. Kolejne 21 proc. badanych jest zdania, że pomoc powinna trafić do osób, które mają trudności ze spłatą kredytów, niezależenie od waluty posiadanego kredytu.

Prawie co piąty respondent (18 proc.) jest przekonanych, że wsparcie powinni dostać wszyscy kredytobiorcy, niezależenie od waluty posiadanego kredytu i sytuacji materialnej. 8 proc. badanych jest zdania, że należy pomóc tylko posiadaczom kredytów w obcych walutach, którzy mają trudności z ich spłatą. 6 proc. respondentów odpowiada, że beneficjentami pomocy powinny być osoby, które mają kredyty w zagranicznych walutach, niezależnie od ich sytuacji materialnej.

TNS Polska zbadał także, jakie preferencje polityczne mają frankowicze. Wśród nich najwięcej jest zwolenników Nowoczesnej (31 proc.), w drugiej kolejności Prawa i Sprawiedliwości (20 proc.), a w trzeciej Platformy Obywatelskiej (11 proc.). Frankowicze w porównaniu do kredytobiorców złotówkowych w mniejszym stopniu popierają Prawo i Sprawiedliwość (14 proc. w porównaniu do 23 proc.), a w większym Nowoczesną (33 proc. w porównaniu do 31 proc.).

Zobacz także: Projekt frankowiczów vs. projekt prezydenta. 1000+ Bank dla Gospodarki

Na Andrzeja Dudę w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało 30 proc. kredytobiorców frakowych i 38 proc. kredytobiorców złotówkowych. Na Bronisława Komorowskiego głos oddało 63 proc. frankowiczów i 53 proc.  złotówkowiczów. 

Okazuje się także, że kredytobiorcy frankowi, którzy do tej pory nie głosowali na PiS nie są skłoni poprzeć tej partii w kolejnych wyborach, nawet w przypadku zrealizowania przez nią obietnic pomocy – takie stanowisko ma 83 proc. respondentów z kredytami frankowymi.

- Kredytobiorcy to osoby w znacznej mierze reprezentujące poglądy centrowe i lewicowe. Po wyborach i ustabilizowaniu się notowań partyjnych wielu z nich przeniosło swoje poparcie z innych partii (szczególnie PO) na Nowoczesną. Z punktu widzenia komunikowania politycznego pomoc "frankowiczom" może nieznacznie poprawić wizerunek koalicji rządzącej, ale nie przyniesie odczuwalnych zysków politycznych w postaci znaczącego napływu elektoratu – komentuje dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Politologii UW.

Podczas badania sprawdzano również, kim jest przeciętny polski frankowicz. Okazuje się, że wśród frankowiczów częściej niż w grupie kredytobiorców złotówkowych są reprezentowani: mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem, o dochodach wyższych niż kredytobiorcy złotówkowi.

Może Cię zainteresować: Duda dla frankowiczów: zwrot mieszkania, różne warianty "kursu sprawiedliwego"

Ci kredytobiorcy, którzy  wyraźnie wskazują na potrzebę pomocy ze strony państwa to osoby, które mają kłopot  z regulowaniem bieżących rachunków. Im sytuacja ekonomiczna ich gospodarstwa domowego jest lepsza, tym częściej dystansują się od rozwiązań pomocowych, niezależnie od waluty posiadanego kredytu. 78 proc. kredytobiorców frankowych nie miało nigdy trudności ze spłatą raty kredytu. Tylko 4 proc. osób ten problem dotyczył wiele razy. Rata kredytu stanowi średnio 24,9 proc. budżetu osób posiadających kredyty frankowe i 21,7 proc. budżetu osób posiadających kredyty złotówkowe.

Badanie zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) od 12 do 30 maja 2016 r. na reprezentatywnej próbie 1023 kredytobiorców hipotecznych.

Źródło: Instytut Jagielloński, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: