SuperBiz wiadomości Fundusze Europejskie – okno na świat

Fundusze Europejskie – okno na świat

04.11.2016, godz. 00:00
Fundusze Europejskie – okno na świat
foto: SHUTTERSTOCK

Zagraniczne studia i nauka, staże zawodowe, szkolenia i nauka języków w innych krajach europejskich – korzystaj z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie. Przeszkodą w tym nie będzie np. Twoja trudna sytuacja materialna lub niepełnosprawność.

Warto się uczyć lub zdobywać doświadczenie zawodowe za granicą. To pozwala nie tylko na zyskanie nowych umiejętności i doświadczeń, ale daje możliwość doskonalenia znajomości języków obcych i zwyczajnie poszerza horyzonty. Taki staż, studia czy nauka za granicą wpisane do CV dają przyszłemu pracodawcy sygnał, że ten kandydat do pracy potrafi przystosować się do nowych warunków i pracować w zespole. A to bardzo cenione na rynku pracy zalety. Dlatego warto zgłaszać się do projektów realizowanych w ramach Funduszy Europejskich.

TU ZNAJDZIESZ INFORMACJE

Szukasz dodatkowych informacji o opisywanych w tekście programach? Zajrzyj na te strony:

www.power.frse.org.pl
www.erasmusplus.org.pl/power/
www.power.frse.org.pl/ksztalcenie-zawodowe

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, informacji bezpłatnie udzielą ci konsultanci z punktów informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę punktów i ich adresy znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

WSPARCIE SZKÓŁ ZAWODOWYCH

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój działa program o nazwie Erasmus+ (nie mylmy go z Erasmusem, który jest programem ogólnoeuropejskim zarządzanym przez Komisję Europejską). To właśnie z Erasmusa+ pochodzą środki na projekty związane z mobilnością ponadnarodową uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz kadry kształcenia zawodowego. Druga edycja projektu potrwa do końca 2018 r. Jesienią tego roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która realizuje program Erasmus+, planuje kolejny nabór szkół zawodowych, które chciałby wziąć udział w projekcie. Szkoły, które staną się uczestnikami projektu, będą rekrutować wśród swoich uczniów chętnych do odbycia staży i praktyk za granicą. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji www.power.frse.org.pl. Z takiego unijnego dofinansowania skorzystało już 165 szkół zawodowych i techników, a na staże wyjechało prawie 9 tys. uczniów i absolwentów szkół zawodowych. W projekcie uczestniczył m.in. Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce (woj. podlaskie).

Uczniowie z klas I, II i III o kierunku technik mechanik wyjeżdżali na staże do Götzu w Niemczech. Najcenniejsze było dla nich to, że mogli się zetknąć z nowymi technologiami i nowoczesnym wyposażeniem. U nas nie ma tak doskonale oprzyrządowanych stanowisk. Uczniowie mieli też okazję szlifować język niemiecki – mówi Jerzy Charytoniuk, wicedyrektor ZSZ w Hajnówce. – Tam jest inny system szkolenia. Uczeń może psuć daną część czy urządzenie tak długo, aż się nauczy. Nie ma ograniczeń materiałowych, tak jak u nas, a to bardzo cenne dla zdobycia doświadczenia – wyjaśnia dyrektor Charytoniuk. Uczniowie z ZSZ w Hajnówce w tym roku znów będą mogli skorzystać z wyjazdu.

POMOC DLA STUDENTÓW

Studenci z praktycznie wszystkich polskich uczelni od lat wyjeżdżają uczyć się za granicę w ramach programu Erasmus. Od 2014 r. objął ich także Erasmus+ (finansowany z programu Wiedza Edukacja Rozwój). Ten program stworzył możliwości studiowania za granicą dla studentów z niepełnosprawnością i w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, spytaj o możliwości wyjazdu na swojej uczelni! Ze studiowania na zagranicznych uczelniach już skorzystało ponad 2,7 tys. Studentów w trudnej sytuacji życiowej oraz 123 studentów z niepełnosprawnością.

Wśród naszych studentów w roku akademickim 2014/2015 wyjechały na studia za granicę cztery osoby. W roku akademickim 2015/2016 było podobnie. To studenci korzystający z funduszu socjalnego – mówi Marta Żołnierewicz, dyrektor Biura Badań i Projektów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. – Pomoc programu Erasmus+ jest dla nas ogromnym wsparciem. Do tej pory osoby z dobrymi wynikami w nauce, ze znajomością języka, ale ze złą sytuacją materialną nie miały szansy na wyjazd – wyjaśnia.

PRACA DLA MŁODYCH

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój finansuje także zagraniczne staże i praktyki zawodowe. Oferta skierowana jest do ludzi młodych, w wieku od 18 do 35 lat, którzy już się nie uczą, nie szkolą, ale nie mają też pracy. Program (działa do końca 2018 r.) oferuje uczestnikom wyjazd do jednego z krajów unijnych na trwający od dwóch do sześciu miesięcy staż w wybranym zakładzie pracy. Takie unijne staże oferuje m.in. Fundacja Imago z Wrocławia. Doświadczenie zawodowe u niemieckich pracodawców mogą zdobyć osoby mieszkające na terenie subregionu centralnego i zachodniego woj. śląskiego. To oferta dla ludzi młodych chcących pracować w zawodach: mechatronika, mechanika, operatora maszyn, odlewnika, lakiernika, elektronika, elektryka, automatyka, szlifierza i spawacza. Oprócz stażu uczestnikom zostanie zaoferowanych wiele szkoleń poprzedzających wyjazd, kurs języka niemieckiego, bezpłatne materiały. Fundacja zakłada, że połowa uczestników to będą osoby z niepełnosprawnością. Jak znaleźć staż lub praktykę dla siebie? Listę instytucji, które wygrały konkurs na ich organizowanie znajdziesz na stronie internetowej www.power.frse.org.pl.

WSTĄP I SPYTAJ O PROJEKTY DLA SIEBIE

MARTA PIĘTKA, specjalista ds. Funduszy Europejskich

Ponad 40 proc. ankietowanych deklaruje, że nie słyszało o bezpłatnych punktach informacyjnych Funduszy Europejskich. Ponad 39 proc. deklaruje z kolei, że wie o możliwości skorzystania z takich punktów, ale ani oni sami, ani nikt z ich bliskich/ znajomych nie korzystał z ich pomocy. Warto zaznaczyć, że punkty informacyjne Funduszy Europejskich są również dla tych, których nie interesuje składanie wniosku i bezpośrednie aplikowanie o fundusze. Pomagają też tym, którzy poszukują informacji o możliwościach rozwoju dla siebie lub dla swoich bliskich. Dzięki pomocy konsultantów nie musimy samodzielnie szukać ciekawej propozycji. Warto zatem skorzystać i zapytać o szanse na skorzystanie z stażu zagranicznego, bezpłatnego kursu językowego czy też kursu zawodowego.

 

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: