SuperBiz wiadomości Fundusze Europejskie szansą dla młodych

Fundusze Europejskie szansą dla młodych

07.10.2016, godz. 00:00
Fundusze Europejskie szansą dla młodych
foto: Materiały prasowe

Nie masz jeszcze 30 lat, nie uczysz się, nie szkolisz, nie pracujesz? Z pomocą Funduszy Europejskich łatwiej znajdziesz pracę, zdobędziesz doświadczenie, doszkolisz się lub założysz firmę.

Pomoc obejmuje opracowanie, sfinansowanie i realizację indywidualnego planu rozwojowego, który ma się zakończyć znalezieniem pracy. Z pomocą planu ukończysz specjalistyczne kursy i dzięki temu zdobędziesz zawód czy odbędziesz kilkumiesięczny płatny staż albo zdobędziesz pracę. Plan przewiduje także dotacje na założenie własnej firmy. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, nie będziesz także przez rok płacić składek na ubezpieczenia społeczne.

NA CZYM POLEGA POMOC

Na początku trafisz pod opiekę doświadczonego doradcy. Przeprowadzicie wspólnie analizę twoich potrzeb rozwojowych (np. szkoleń i kursów, ale nie tylko), predyspozycji, ale również ograniczeń. Zastanowicie się, skąd wynikają twoje trudności ze znalezieniem satysfakcjonującej cię pracy czy z założeniem własnej firmy. Na podstawie tej analizy powstanie twoja indywidualna ścieżka rozwoju zwana Indywidualnym Planem Działania, który musisz zrealizować krok po kroku. Co może zawierać? Oferta jest bardzo szeroka i zależna od twoich potrzeb i możliwości. W planie mogą się znaleźć:

- szkolenia, certyfikowane kursy, studia podyplomowe itp., które pomogą ci w zdobyciu nowego zawodu lub w uzupełnieniu twoich kwalifikacji,
- płatny staż lub praktyki (minimum trzy miesiące), które dadzą ci tak pożądane przez pracodawców doświadczenie w zawodzie,
- pomoc w założeniu własnej firmy – dotacja, pokrycie rocznych kosztów składek na ubezpieczenie spo- łeczne, potrzebne kursy i szkolenia,
- doradztwo doświadczonych ekspertów, specjalistów od rynku pracy. Podpowiedzą ci, w jakim kierunku powinieneś się rozwijać, by znaleźć pracę,
- praktyczna pomoc doświadczonego rekrutera w znalezieniu pracy.

TO NIC NIE KOSZTUJE

Uczestnictwo w projekcie finansowanym ze środków unijnych jest bezpłatne. Mało tego, jeśli zdecydujesz się przystąpić do projektu, możesz liczyć na szereg ułatwień:
- pomoc w postaci zwrotu kosztów dojazdów lub pokrycie kosztów zamieszkania w nowym miejscu (gdy musisz zmienić miejsce zamieszkania, bo w twojej okolicy jest problem ze znalezieniem pracy),
- zwrot kosztów opieki nad dzieckiem (do lat 7) za czas spędzony na szkoleniu lub stażu,
- również dla osób z niepełnosprawnością (dokładne informacje o tym, co ci przysługuje, znajdziesz na stronie www.power.gov.pl/dostepnosc).
Każdy, kto bierze udział w szkoleniu, kursie czy stażu, ma prawo do stypendium. Jego wysokość jest uzależniona od liczby godzin, jakie poświęcasz na naukę. Pamiętaj jednak, że udział w programie to także zobowiązanie – na przykład jeśli twój Indywidualny Plan Działania zakłada kurs zakończony egzaminem, to musisz do niego podejść. Jeśli zdecydujesz się na płatny staż, to pamiętaj, że będziesz na nim oceniany.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROJEKTU

Jeśli chcesz uzyskać taką pomoc, nie składasz wniosku o dofinansowanie, a zgłaszasz się do organizatorów projektów. By znaleźć listę projektów, którym zostało udzielone dofinansowanie, najlepiej wejść na stronę: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Klikasz w ikonę „Znajdź dofinansowanie" i wchodzisz do wyszukiwarki dotacji. Następnie wybierasz ikonę „Osoba fizyczna". Teraz musisz określić, czego szukasz. Z lewej strony, w szarym oknie musisz zaznaczyć obszar, który cię interesuje: rozwój zawodowy (szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo, e-learning, coaching, staże, praktyki, studia) lub zakładanie firmy. Następnie wybierasz województwo i szukasz odpowiedniego projektu. W rubryce „dane beneficjenta" znajdziesz kontakt do instytucji (urzędy pracy, fundacji, instytucji szkoleniowej itp.) realizującej projekt. Teraz wystarczy się z nią skontaktować i pozwolić sobie pomóc. Możesz też udać się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w twojej okolicy i tam poprosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniego projektu.

ZOBACZ, JAK TO DZIAŁA

W całej Polsce uruchomiono wiele projektów, dzięki którym łatwiej znajdziesz pracę, założysz formę, podniesiesz swoje kwalifikacje lub zyskasz doświadczenie. Oto kilka z nich: W woj. pomorskim Fundacja „Sprawni Inaczej" z Gdańska z pomocą Funduszy Europejskich pomaga osobom w wieku 15–29 lat, które nie uczą się i nie pracują. Wśród ich klientów są także osoby z niepełnosprawnością. – Zakończyła się już pierwsza z trzech tur rekrutacji. Jest w niej 6 osób z niepełnosprawnością. Tak się złożyło, że nikt z nich nie jeździ na wózku. W tej chwili odbywają szkolenia zawodowe, a od października zaczynają płatne, trzymiesięczne staże jako asystent obsługi turystycznej, asystent pomocy kucharskiej i asystent ekipy sprzątającej. Firmy chciałyby te osoby po stażu zatrudnić na stałe – Karolina Mikołajewska-Boszka, koordynator projektu. Ofertę dla nieuczących się i nie pracujących osób między 15. a 29. rokiem życia z powiatu kwidzyńskiego ma Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Proponuje pomoc w znalezieniu pracy, podniesienie kompetencji, wsparcie psychologiczne i szkolenia zawodowe. Powiatowe Urzędy Pracy w woj. lubuskim proponują staże, bony szkoleniowe, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe. Programy trwają tylko do końca roku. Młode nieuczące się, bezrobotne osoby z woj. łódzkiego mogą liczyć na doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy lub subsydiowane zatrudnienie na okres 3 miesięcy. Projekt prowadzi Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My".

 


ZNALEZIENIE INFORMACJI NIE JEST TRUDNE
MARTA PIĘTKA, ekspert Funduszy Europejskich

Jedynie niewiele ponad połowa osób biorących udział w badaniu wie, gdzie szukać informacji na temat Funduszy Europejskich. Zaskakujące jest to, że wiek respondentów nie ma aż tak znaczącego wpływu na umiejętność poszukiwania informacji – blisko 57 proc. osób w wieku 25–34 lata i 37 proc. w wieku 18–24 lata nie wie, gdzie szukać informacji o Funduszach. System informacji o Funduszach Europejskich jest bardzo rozbudowany i wystarczy odrobinę wysiłku, by otrzymać pakiet potrzebnych wiadomości i porad. Przede wszystkim mamy do dyspozycji sieć bezpłatnych Punktów Informacji o Funduszach Europejskich (po kilka w każdym województwie). Konsultanci zatrudnieni w Punktach służą zarówno informacją na temat tego, gdzie można zgłosić się do projektu, z jakiego Programu można skorzystać oraz pomogą przy rozliczaniu.

Adresy i telefony Punktów znajdziemy na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

 
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: