SuperBiz wiadomości Fundusze unijne: MEDYCYNA I SZPITALNE ODDZIAŁY Z UNIJNYM WSPARCIEM

Fundusze unijne: MEDYCYNA I SZPITALNE ODDZIAŁY Z UNIJNYM WSPARCIEM

15.06.2015, godz. 00:00
Fundusze unijne: MEDYCYNA I SZPITALNE ODDZIAŁY Z UNIJNYM WSPARCIEM
foto: SHUTTERSTOCK

A by żyło nam się dobrze i długo, powinniśmy móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Dla jego utrzymania zaś niezbędna jest fachowa opieka medyczna, nowoczesny sprzęt, lekarstwa oraz miejsca na oddziałach szpitalnych. Niedługo będzie o nie zdecydowanie łatwiej, a Fundusze Europejskie napędzą pozytywne zmiany.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 (POIiŚ) będzie wspierał między innymi placówki o znaczeniu ponadregionalnym w zakresie robót budowlanych i doposażenia, takie do których trafiają chorzy z całego kraju. Pieniądze dostaną te szpitale i instytuty, które słynne są z tego, że leczą poważne choroby skracające długość życia dorosłych Polaków. Placówki o znaczeniu regionalnym będą mogły ubiegać się o wsparcie z programów regionalnych.

Problem społeczny

Wybór chorób, których leczenie będzie dofinansowane ze środków unijnych, nie jest przypadkowy. Dokument „Policy Paper dla ochrony zdrowa na lata 2014–2020" zawiera informacje o tym, które schorzenia nie stanowią już dla naszej służby zdrowia problemu. W ostatnich latach odnotowano spadek zgonów nie tylko wśród noworodków (to typowe dla krajów rozwiniętych). Również kampanie informacyjne i programy profilaktyczne prowadzone wśród kobiet przyniosły rezultaty – mniej Polek umiera z powodu nowotworu szyjki macicy czy złośliwego raka sutka. To sukcesy, ale niestety wciąż istnieją schorzenia, które skracają życie coraz większego odsetka Polaków. Dzięki pieniądzom na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia, szansa na zatrzymanie lub choćby opanowanie plagi tych chorób stanie się realna. To z kolei wpłynie nie tylko na długość, ale i komfort naszego życia.

Fundusze walczą z problemem

Jednymi z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, z jakimi walczą pacjenci oraz medycyna są choroby układu krążenia, układu kostno-stawowego, układu oddechowego, nowotwory oraz choroby psychiczne. Dlatego w ramach POIiŚ 2014–2020 wsparcie otrzymają właśnie te szpitale ponadregionalne, które specjalizują się w walce z tymi schorzeniami. Pieniądze z (POIiŚ) zostaną przeznaczone na podwyższenie poziomu jakości świadczonych usług. Wsparcie dostaną inwestycje w szpitalną infrastrukturę. Ale nie każdy szpital będzie mógł startować po Fundusze Europejskie na poprawę świadczonych usług i rozbudowę. Pieniądze przeznaczone są tylko dla tych, którzy działają w regionach, gdzie widać wyraźne braki specjalistycznych usług medycznych albo dostęp do nich jest wyjątkowo utrudniony. Szanse na pieniądze z POIiŚ mają szpitale i kliniki o znaczeniu strategicznym w leczeniu chorób, w których się specjalizują. Wsparcie otrzymają także placówki, które pokażą, że zwiększenie świadczenia danych usług medycznych ma kluczowe znaczenie dla wydłużenia czasu aktywności zawodowej pacjentów. Społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej też mamy potrzebę oraz konieczność pracowania do późnej starości. Aby było to możliwe, sprawiało nam przyjemność i satysfakcję, musimy czuć się po prostu dobrze fizycznie i psychicznie.

Efekty są najważniejsze

Choć pieniędzy z Funduszy Europejskich przeznaczonych na wspieranie specjalistycznego leczenia w szpitalach i klinikach jest dużo, to jednak kwota ta jest ograniczona. Dlatego na zastrzyk finansowy będą mogły liczyć te jednostki, których plan działania będzie przewidywał długotrwały rozwój. Chodzi o to, by projekty przygotowywane przez placówki opieki medycznej nie ograniczały się jedynie do zakupu nowego sprzętu, ale szły o krok dalej. Nowy sprzęt to tylko narzędzie do wdrażania nowej, lepszej strategii leczenia. W latach 2007–2013 środki z Unii również były inwestowane w rozwój i modernizację placówek specjalizujących się w leczeniu chorób, które nękają nasze społeczeństwo. Ośrodkiem, który wykorzystał wsparcie funduszy jest m.in. Ponadregionalne Centrum Chirurgii Endowaskularnej. We wrześniu 2010 roku Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu otrzymał 4,7 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich na zakup sprzętu medycznego dla Centrum. Środki te przeznaczone zostały na dwa angoografy czyli urządzenia medyczne służące do udrażniania naczyń wieńcowych.

W PUNKTACH INFORMACYJNYCH CHĘTNIE DORADZĄ

Jeśli szukamy aktualnych informacji na temat konkursów i dotacji albo mamy wątpliwości dotyczące Funduszy Europejskich, koniecznie odwiedźmy najbliższy Punkt Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich listę znajdziemy na pod adresem internetowym: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: