SuperBiz wiadomości Fundusze Unijne. TU ZNAJDZIESZ POMOC I INFORMACJE

Fundusze Unijne. TU ZNAJDZIESZ POMOC I INFORMACJE

23.06.2015, godz. 00:00
Fundusze Unijne. TU ZNAJDZIESZ POMOC I INFORMACJE
Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy można uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich na otwarcie bądź rozwój działalności gospodarczej, udajmy się do punktu informacyjnego Funduszy Europejskich w swojej okolicy. Tam otrzymamy fachową pomoc. foto: materiały promocyjne

W punkcie informacyjnym Funduszy Europejskich nieodpłatnie otrzymamy informacje dotyczące możliwości wykorzystania pieniędzy unijnych w naszej firmie. Urzędnicy pomogą, ale nie napiszą za nas wniosku ani nie dopełnia innych formalności.

Aby każdy mógł korzystać z informacji dotyczących możliwości wsparcia swojego pomysłu ze środków unijnych, w 2008 r. stworzono sieć placówek świadczących usługi informacyjne. W Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) specjaliści pomagają zainteresowanym osobom we wszystkich kwestiach związanych z możliwościami pozyskania dotacji i wsparcia zwrotnego, czyli pożyczki.

Informacje i konsultacje

Do punktu informacyjnego może przyjść każdy, kto chce się czegokolwiek dowiedzieć na temat Funduszy Europejskich. Najczęściej klientami są przedsiębiorcy oraz osoby planujące założyć własną działalność gospodarczą. Przychodzą także osoby poszukujące szkoleń lub pracy. Osoby bezrobotne uzyskają tu informacje o możliwości otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności czy na odbycie szkolenia. Przedsiębiorcy zaś mogą liczyć na kompleksowe informacje dotyczące dofinansowania ich firmy – w formie pożyczek i dotacji. Dowiedzą się, jakie inwestycje, jakie formy działalności gospodarczej i branże są preferowane oraz jakie są kryteria oceny projektów. Specjaliści podpowiedzą także, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie.

Jak wygląda pomoc

W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca czy osoba chcąca założyć działalność gospodarczą może przyjść do punktu i zwyczajnie opowiedzieć o swoim pomyśle. Konsultanci ocenią, czy tego typu projekt ma szansę na dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Jeśli tak, wskażą nam konkretny program i konkurs na dofinansowanie. Podpowiedzą także, jak można zmodyfikować pomysł albo co trzeba dodatkowo zapewnić, aby móc starać się o dofinansowanie. Warto jednak wiedzieć, że urzędnicy z punktów informacyjnych nie wypełnią za nas dokumentów i nie zastąpią nas w pisaniu projektu.

Pracochłonne, ale do zrobienia

Wypełnienie wniosku to pracochłonne przedsięwzięcie, ale nie aż tak bardzo trudne, by nie dało się zrobić tego samodzielnie. Warto zarezerwować sobie na przygotowanie dokumentów miesiąc, dwa, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Dlaczego tak dużo czasu? Przede wszystkim trzeba się dobrze zapoznać z programem i dobrze przemyśleć swój wniosek. Czas potrzebny jest także na skompletowanie załączników do wniosku – są one różne w zależności od programu, z którego chcemy skorzystać, na przykład biznesplan, mapy, różnego rodzaju pozwolenia, zezwolenia, oświadczenia. Punkt informacyjny pomoże nam nie tylko na etapie przygotowania dokumentacji do złożenia wniosku, lecz także w czasie realizacji projektu i podczas rozliczania go.

Instrumenty zwrotne

Fundusze Europejskie to nie tylko dotacje, lecz także instrumenty zwrotne. Niektóre firmy lub przedsięwzięcia mogą nie uzyskać dotacji. Wtedy, aby dać swojej firmie szansę na rozwój, najlepiej wziąć preferencyjny kredyt lub pożyczkę. W ten sposób można zyskać zastrzyk finansowy. Przyda się on na zakup sprzętu, stworzenie nowych stanowisk pracy albo rozbudowę i remont hali produkcyjnej. Sęk w tym, że wielu przedsiębiorców nie jest wiarygodnym partnerem. Chodzi tu głównie o niewielkie firmy, które dopiero rozpoczęły działalność, które nie mają zabezpieczeń majątkowych. Często lepiej nie rezygnować z rozwoju firmy i sięgnąć po pożyczkę skrojoną na miarę. O zasadach przyznawania pożyczek dofinansowanych z UE także można się dowiedzieć w PIFE.

W TYM POMOZE PUNKT INFORMACYJNY

W punkcie informacyjnym Funduszy Europejskich możemy liczyć na bezpłatne:

1. ustalenie, czy nasz pomysł ma szanse na wsparcie z Funduszy Europejskich,
2. informacje, jak krok po kroku przebiega proces ubiegania się o dofinansowanie,
3. wsparcie przy przygotowaniu projektu,
4. pomoc w rozliczeniu dotacji.

 

JAK ZNALŹĆ PUNKTY INFORMACYJNE


Jeśli szukamy informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy, zajrzyjmy na stronę internetowa www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Listę punktów informacyjnych w całym kraju i ich adresy znajdziemy w zakładce „Znajdź punkt informacyjny". Pytania można kierować telefonicznie, poczta elektroniczna i tradycyjna. Można także skorzystać z konsultacji indywidualnej podczas osobistej wizyty. Możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju ulotki informacyjne i publikacje dotyczące Funduszy Europejskich. Wszystkie są bezpłatne. Gdy klient jest osoba niepełnosprawna, możliwe jest przeprowadzenie przez pracowników punktu indywidualnej konsultacji.

OTWARTY DLA WSZYSTKICH

W punkcie znajduje się wiele udogodnień dla odwiedzających: wygodna poczekalnia, samodzielne stanowisko z bezpłatnym dostępem do Internetu czy kącik do zabawy dla dzieci. Punkt jest miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano windę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, jest też możliwość skorzystania z usług tłumacza języka migowego. Beneficjent może także otrzymać rozmaite publikacje informujące o Funduszach Europejskich i promujące korzystanie z nich.

Konkursy już zapowiedziane

Łódzki program regionalny został zatwierdzony w grudniu 2014 r. przez Komisję Europejską. Obecnie trwają prace nad opracowaniem szczegółowego opisu osi priorytetowych oraz pozostałej dokumentacji konkursowej. Gdy te dokumenty powstaną, ruszą pierwsze nabory. Zapowiedziano już 31 konkursów, głównie na finansowanie prac badawczo-rozwojowych, na innowacje, odnawialne źródła energii, kształcenie zawodowe oraz na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Inteligentne specjalizacje

Każde województwo ma swój potencjał, którego specyfikę określają tzw. inteligentne specjalizacje. To dziedziny Najsilniej przyczyniające się do rozwoju regionu. Ich listę znajdziemy na stronach poszczególnych Urzędów marszałkowskich. Na przykład w łódzkim inteligentnymi specjalizacjami są:

1. branża medyczna, farmacja i kosmetyki (w tym medycyna uzdrowiskowa),
2. energetyka (w tym efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii),
3. nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo),
4. zaawansowane materiały budowlane (w tym wzornictwo),
5. innowacyjne rolnictwo i przetwórstworolno-spożywcze,
6. informatyka i telekomunikacja.

Przedsiębiorcy, których działalność wpisuje się w inteligentne specjalizacje, w niektórych konkursach będą mieli preferencje, a w innych wyłączność na dofinansowanie.

Pomoc w otwarciu firmy

Osoby przedsiębiorcze będą mogły uzyskać wsparcie na otwarcie działalności gospodarczej. Dotacje będą w szczególności skierowane do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy (w szczególności osoby bezrobotne, młode, niepełnosprawne, kobiety wracające po urlopach wychowawczych, osoby po 50. roku życia). Instytucje zajmujące się przyznawaniem dotacji to wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy. W tej chwili w łódzkim dostępne są pożyczki w ramach Inicjatywy JEREMIE oraz programu Pierwszy biznes – Wsparcie w Starcie oferowanego przez Łódzką Agencję Rozwoju
Regionalnego.

PLANUJĘ INNOWACJE, BĘDĘ WNIOSKOWAŁ O DOTACJE

ALEKSANDER KUŃSKI, przedsiębiorca z Łodzi

W głównym punkcie informacyjnym Funduszy Europejskich w Łodzi spotkaliśmy przedsiębiorcę, który prowadzi firmę branży meblarskiej. Sprzedaje odrestaurowane antyki i repliki antycznych mebli. – Chce się ubiegać o dotacje na stworzenie programu komputerowego, który pozwoliłby moim klientom samodzielnie dopasować kolory drewna i obić – mówi Aleksander Kuński. – Dzisiaj przychodzą do sklepu lub zaglądają na nasza stronę internetowa i nie znajdując mebli pasujących kolorystycznie do wystroju ich wnętrz, rezygnują. Dzięki temu programowi mogliby sami zaprojektować mebel dla siebie. Pytałem w punkcie informacyjnym Funduszy Europejskich o możliwość dofinansowania takiego projektu i dostałem bardzo satysfakcjonująca odpowiedz. Wiem już, z jakiej osi priorytetowej będę pisać wniosek. Teraz już czekam tylko, aż odpowiedni konkurs zostanie uruchomiony – wyjaśnia przedsiębiorca.
w miejscu uzgodnionym z klientem.

MOBILNE PUNKTY INFORMACYJNE

Siec PIFE, oprócz standardowej informacji o możliwości uzyskania dofinansowania, organizuje tez tematyczne spotkania informacyjne, szkolenia oraz mobilne punkty informacyjne. To forma spotkań z klientami poza siedziba punktu. Mobilny punkt organizowany jest np. we współpracy z lokalnym samorządem. W ten sposób mieszkańcy mniejszych miejscowości maja dostęp do informacji i kontakt ze specjalista ds. Funduszy Europejskich. Można wtedy przyjść i zapytać o możliwości pozyskania dotacji z Unii Europejskiej.

W województwie łódzkim m.in. mobilny punkt informacyjny odbędzie się np. 23 czerwca w Rokicinach. W innych województwach jest podobnie. Dla przykładu na Dolnym Śląsku mobilny punkt informacyjny będzie działał 24 czerwca w Mieroszowie. Informacje o tym i kolejnych dyżurach urzędników PIFE znajdziemy pod adresem: www.umwd.dolnyslask.pl/fundusze-europejskie/mobilne-punkty-informacyjne/. W Wielkopolsce m.in. będzie można spotkać się dzisiaj z pracownikiem punktu w Ostrowie Wielkopolskim i w Pleszewie, jutro w Słupcy i Śremie.

25 czerwca mobilny punkt informacyjny zaprasza na spotkania do Krotoszyna, Wągrowca i Opalenicy. 26 czerwca – do Środy Wielkopolskiej, Wrześni i Rawicza, 29 czerwca – do Krzywina, zaś 30 czerwca – znów do Ostrowa Wlkp. Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.funduszeeuropejskie.wielkopolskie.pl. Mazowieckie mobilne punkty informacyjne działają w czerwcu m.in. w subregionie siedleckim – dzisiaj w Bielanach, a 25 czerwca w Mordach i Jabłonnie Lackiej. 26 czerwca z pracownikiem PIFE spotkać się można w Mokobodach i Liwie, zaś 30 czerwca w Korczewie. Więcej informacji znajdziemy na stronie www.mazowia.eu.

 

tagi: FUNDUSZE UE
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: