METANOWIEC W ŚWINOUJŚCIU.

i

Autor: DOMIN

Gazoport w Świnoujściu przyjmuje pierwszą dostawę gazu z Kataru

2015-12-11 13:17

To historyczna chwila! Do gazoportu w Świnoujściu przed południem wpłynął pierwszy katarski metanowiec "Al Nauman" ze skroplonym gazem ziemnym. Dostarczony błękitny surowiec posłuży do rozruchu instalacji i trafi do polskich odbiorców. Komercyjna eksploatacja terminalu LNG w Świnoujściu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

Jak powiedział obecny w Świnoujściu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, zawinięcie do gazoportu metanowca rozpoczyna cały proces uruchomienia gazoportu. - Dziś rozpoczyna się odbiór gazu i to pokaże nam, w którym momencie jesteśmy, jeśli chodzi o całą inwestycję – podkreślił.

Zobacz koniecznie: Minister oficjalnie przyznaje: Niższy wiek emerytalny, to o 30 proc. niższe emerytury

- Jak bardzo gazoport jest potrzebny i oczekiwany, tego nie trzeba żadnemu Polakowi powtarzać. To element dywersyfikacji i negocjacji z Gazpromem. Po doświadczeniach litewskich (na Litwie działa już gazoport – red.) możemy oczekiwać, że mamy dziś znacznie lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o redukcję cen gazu – powiedział minister.

Historyczna chwila

Katarski metanowiec wyruszył z portu 20 listopada. Tego typu jednostka dostarcza ponad 200 tys. m sześć. skroplonego paliwa, tj. ok. 120 mln m sześć gazu ziemnego. Po przeprowadzeniu szeregu prób i testów, LNG trafi do instalacji regazyfikacyjnej, w której nastąpi zmiana stanu jego skupienia z płynnego w stan lotny, poprzez podgrzanie surowca do temperatury otoczenia.

Kolejny transport techniczny, który dotrze do Polski w lutym przyszłego roku, już w 100 proc. trafi do sieci. Gaz ten będzie spełniał rolę dostawy próbnej. Najpóźniej 31 maja 2016 roku gazoport rozpocznie pracę w pełnym zakresie.

Bezpieczeństwo Polski

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest też jedną z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie, i największa w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal będzie mógł przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik. To połowa zużycia gazu w Polsce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze