SuperBiz wiadomości Gdzie i jak wyrobić książeczkę sanepidu? Ile to kosztuje?

Gdzie i jak wyrobić książeczkę sanepidu? Ile to kosztuje?

04.08.2013, godz. 23:07

Każdy pracownik mający styczność z żywnością, pracownicy szpitali, studenci medycyny, fizjoterapii czy innych kierunków, kształcących specjalistów dbających o życie i zdrowie innych ludzi, mają obowiązek posiadania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jak można ją wyrobić? Gdzie i jak wyrobić książeczkę sanepidu? Ile to kosztuje?

Jak wyrobić książeczkę sanepidu?

Pierwszym krokiem jest odnalezienie najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tam podczas pierwszej wizyty otrzymamy trzy próbówki na kał oraz będziemy mogli wykupić książeczkę zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. Próbki kału muszą pochodzić z trzech kolejnych dni, możemy przechowywac je w lodówce i dopiero ostatniego dnia wszystkie zanieść do stacji. Tam zbadane zostanie czy jesteśmy zakażeni pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C czy innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella. Gdy odbierzemy wyniki badań (zwykle trwa to około od 1 do 3 tygodni), udajemy się z nimi do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny pracy. Ten w zależności od charakteru naszej pracy może poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań np. morfologii. Gdy wyniki są kompletne lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwskazań do podjęcia pracy.

Jaki jest koszt wyrobienia książeczki sanepidu?

Niestet nie wszyscy pracodawcy godzą się na ponoszenie kosztów wyrobienia ksiażeczki sanepidowskiej swoich pracowników. W tym wypadku za jej wyrobienie będziemy musieli zapłacić sami. Całkowity koszt zamyka się zwykle w kwocie 100 - 150 zł (koszt książeczki plus koszt badań). Na szczęście książczekę do celów sanitarno-epidemiologicznych wyrabia się tylko raz w życiu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: