SuperBiz wiadomości Gigantyczne przekręty przy 500 Plus

Gigantyczne przekręty przy 500 Plus

28.03.2017, godz. 10:37
Mama, dziecko, rodzina
foto: SHUTTERSTOCK

Program Rodzina 500 Plus już za kilka dni będzie obchodził okrągłe urodziny od jego uruchomienia. Ruszył 1 kwietnia 2016 roku i objęto nim w sumie 3,8 mln dzieci. W zeszłym roku z budżetu państwa przeznaczono 17 mld zł na wsparcie rodzin, w tym roku koszt przedsięwzięcia wyniesie 23 mld zł. Jednak pieniądze, jakie rodziny dostają od rządu nie zawsze są zdobyte uczciwym sposobem. Wciąż zdarzają się przekręty, by uzyskać 500 zł na pierwsze dziecko, choć wcale się rodzinie nie należą.

500 Plus umożliwia otrzymanie świadczenia na drugie i kolejne dziecko, jeśli dochód na członka rodziny przekracza 800 zł (w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem – 1200 zł). Jeśli rodzina ma niższy dochód niż podane kryterium, otrzymuje wsparcie również na pierwsze dziecko. To okazja do nadużyć dla tych, którzy chcą skorzystać z hojności państwa. Jakie są najpopularniejsze przekręty?

Zobacz także: Polacy nie oszczędzają pieniędzy z 500 plus

Wyłudzanie 500 Plus na samotnie wychowujących dziecko przez pary, które pozostają w nieformalnych związkach. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedział zmiany w tym zakresie i świadczenie ma dostać tylko samotny rodzic, który wystąpił o alimenty względem drugiego. Jeśli tego nie zrobi, nie otrzyma również 500 Plus.

Kolejnym „przekrętem" jest zaniżanie dochodu poprzez jego rzekomą utratę – niektórzy zwalniali się u pracodawcy, tylko po to, aby zatrudnić się u tego samego w kolejnym miesiącu, ale za niższą stawkę. Ministerstwo ma sprawdzać u kogo zostało się zatrudnionym ponownie i ograniczać możliwość zatrudnienia w tej samej firmie przez kilka miesięcy.

Sprawdź również: Czekają rok na 500 Plus, a urzędnicy winą obarczają rodziców

Innym pomysłem Polaków jest wykazywanie małego dochodu przez ryczałtowców. Zgłaszają się po 500 Plus na pierwsze dziecko, twierdząc, że zarabiają poniżej kryterium. W myśl propozycji zmian ma obowiązywać zasada - „jest przychód – są dochody". Często sięgają one kilku tysięcy, choć ryczałtowiec twierdzi, że nic nie zarabia.

Ministerstwo rodziny zapowiada również wprowadzenie zmian w innych obszarach: jednolity termin składania wniosku o świadczenie wychowawcze i rodzinne czy sprecyzowanie opieki naprzemiennej w wyliczaniu dochodu do 500 Plus. Jak wynika z najnowszego badania CBOS, ponad połowa Polaków (52 proc.) ocenia rządowy program dobrze lub bardzo dobrze.

 

Źródło: DGP / TVP.Info

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: