SuperBiz wiadomości Głodują w proteście przeciwko powiększeniu Opola

Głodują w proteście przeciwko powiększeniu Opola

27.12.2016, godz. 16:05
Opole
foto: SHUTTERSTOCK

Od 1 stycznia 2017 r., decyzją rządu Opole powiększy się o część terenów należących w tej chwili do gminy Dobrzeń Wielki. Drugiego dnia świąt, w proteście przeciwko tej decyzji, ośmiu mieszkańców tej gminy rozpoczęło głodówkę.

Główną przyczyną protestu jest fakt, że na terenach, które zostaną przyłączone do Opola znajduje się kompleks przemysłowy z elektrownią Opole. Władze Dobrzenia Wielkiego wyliczają, że z tego powodu wpływy z podatków spadną w gminie o około 40 mln złotych i wymuszą cięcia wydatków i zwolnienia. 

– Czekają nas dramatyczne wybory. Nie sądzę, żeby było nas stać choćby na utrzymanie zespołu szkół, w skład którego wchodzi m.in. zawodówka, technikum i najstarsze w Polsce wiejskie liceum. To samo dotyczy innych jednostek finansowanych przez gminę. Pieniądze oferowane przez miasto Opole, czyli jednorazowo 10 mln złotych nic nie załatwią, a jedynie przedłużą agonię gminy – podkreśla w rozmowie z PAP Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki. On sam w ramach oszczędności zaproponował obniżenie swojej pensji o 25 procent.

Czytaj również: [PROTESTY W SEJMIE, GALERIA] Budżet uchwalony w gorących okolicznościach

Protest mieszkańców rozpoczął się po dorocznym koncercie w miejscowym ośrodku kultury. Po zakończeniu występu orkiestry, w sali kinowej zostało około dwudziestu osób, z czego siedem zadeklarowało udział w głodówce. 

Decyzję o włączeniu części Dobrzenia Wielkiego do Opola za swój osobisty sukces uznaje Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości pochodzący z Opola. Jego zdaniem elektrownia Opole powinna przynosić profity nie tylko małej gminie, ale całemu regionowi.

Odnosząc się do protestu mieszkańców wiceminister stwierdził: „Mieli dużo pieniędzy dzięki elektrowni Opole i stworzyli sobie takie prywatne ranczo, w którym wójt malutkiej gminy zarabia więcej niż prezydent Opola, mimo że jego odpowiedzialność jest radykalnie mniejsza. Tę patologię trzeba było zmienić. Zamiast wydawać te pieniądze na takie rozbudowane ranczo, można je wydać na sprawy służące całemu regionowi”. 

Źródło: wnp.pl, oprac. MK

tagi: opole protest
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: