SuperBiz wiadomości Google ukradło projekt profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Google ukradło projekt profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego?

04.08.2017, godz. 10:11
Inteligentny smartfon Google rozpoznaje przedmioty
foto: SHUTTERSTOCK

Wygląda na to, że globalny gigant IT będzie miał kłopoty. Jak twierdzi jedna z największych uczelni w Polsce, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, koncern wykorzystał rozwiązanie, którego twórcą jest wykładowca tej uczelni.

Google ukradło projekt prof. UJ?
Rozwiązanie, z którego miało korzystać Google bez wiedzy i zgody wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego to tzw. kod ANS, pozwalający na kompresję danych, np. dużych plików typu video.

Zobacz także: 500 Plus: Wnioski można składać w bankowości elektronicznej PKO BP. Jak to zrobić?

Autorem projektu jest dr Jarosław Duda, który bezpłatnie udostępnił swój kod w Internecie. Korzystały w niego takie firmy jak Facebook czy Apple. Natomiast naukowiec nie posiadał wiedzy, jakoby jeszcze jeden gigant – Google korzystał z jego kodu bez uprzedniego wyrażenia na to zgody.

Zarówno uczelnia, jak i wykładowca uznali, że to zachowanie nieetyczne, dlatego oprotestują wniosek patentowy złożony przez Google w USA. Patent należy się bowiem profesorowi. Jak podają media, na razie koncern nie komentuje sprawy, ani trwającego procesu patentowego. Poprosiliśmy natomiast przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby ujawnili, jakie będą dalsze szczegóły tej sprawy. Czekamy na odpowiedź.

Sprawdź również: Tutaj Lidl jest czynny 24h na dobę! Co kupisz na 23. Przystanku Woodstock?

Polecamy: Zasiłek dla każdego obywatela. Bez względu na wiek i zatrudnienie

Warto przeczytać: Prezydent Duda zgłasza kolejną pomoc frankowiczom. Kto i jak może z niej może skorzystać?

 

Źródło: /radiozet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: