SuperBiz wiadomości Google zapłaci Unii Europejskiej rekordowo wysoką karę

Google zapłaci Unii Europejskiej rekordowo wysoką karę

27.06.2017, godz. 12:34
Komisja Europejska może nałożyć karę na Google
Google foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska najpierw ukarała Facebook kwotą 110 mln euro, a teraz nałożyła grzywnę na innego giganta - Google. Tym razem chodzi o ogromną sumę 2,4 mld euro (ok. 10 mld zł). Bruksela uznała, że koncern nadużywał dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych i faworyzował własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania.

Komisja Europejska prowadziła dochodzenie w sprawie internetowego giganta od 2008 roku. W 2015 roku przedstawiła formalne zarzuty odnoszące się do systematycznego faworyzowania przez Google'a jego własnej porównywarki cenowej produktów Google Shopping na stronach z ogólnymi wynikami wyszukiwania.

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie! Rodzina Morawieckiego ma udział w powstaniu Google'a?

Wyniki dotyczące Google Shopping były zamieszczane w sposób bardziej widoczny na ekranie niż wyniki jego konkurentów, zazwyczaj na samej górze. Działo się tak niezależnie od tego, czy taki wynik był najbardziej zbliżony do tego, czego szukał internauta.

Przypomnijmy, że w maju tego roku Bruksela ukarała innego potentata z branży technologicznej. Facebook otrzymał grzywnę w wysokości 110 mln euro (ok. 420 mln zł). Powodem do kary były niewystarczające informacje dostarczone urzędnikom w Brukseli, gdy wydawali zgodę na przejęcie przez firmę Marka Zuckerberga komunikatora WhatsApp.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: