SuperBiz wiadomości Górnicy chcą darmowego węgla dla „swoich” emerytów

Górnicy chcą darmowego węgla dla „swoich” emerytów

10.01.2016, godz. 06:00
Górnik, górnicy, kopalnia
foto: SE/EAST NEWS

Przed kilkoma dniami rozpoczęło się zbieranie 100 tys. podpisów pod projektem zmian w prawie, które zagwarantowałyby dostawy bezpłatnego węgla wszystkim górniczym emerytom. Według projektu, za węgiel miałby płacić skarb państwa.

Deputat węglowy to przywilej górniczych emerytów przysługujący im od wielu lat. To nic innego jak uprawnienie do pewnej ilości bezpłatnego węgla w ciągu roku. Do tej pory kosztami przyznawania deputatu były obciążane poszczególne spółki węglowe, co bardzo nadwerężało ich budżety. Dlatego też od jakiegoś czasu trwają próby ograniczenia wydawania darmowego węgla górniczym emerytom.

ZOBACZ TEŻ: Kopalnia za złotówkę. Tauron kupuje kopalnię Brzeszcze

Chce to zmienić Związek Zawodowy Górników w Polsce, który rozpoczął zbieranie 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą – po zmianach to skarb państwa ponosiłby koszty wydawania węgla. Deputat mieliby otrzymać wszyscy górniczy emeryci, bez względu na to, w której kopalni pracowali.

Obecnie jest bowiem tak, że górnicy nie są równo traktowani – uważają pomysłodawcy zmian w prawie. Np. Kompania Węglowa dwa lata temu pozbawiła górników deputatu, a Jastrzębska Spółka Węglowa go wypowiedziała. Darmowy węgiel wciąż trafia tymczasem np. do pracowników kopalni Bogdanka. Związkowcy chcą, aby takie różnicowanie zastopować.

ZOBACZ TEŻ: Górnicy nie chcą 5 tys. zł pensji. „Jak za to wyżyć?!”

Obarczenie skarbu państwa kosztami deputatu dla wszystkich górniczych emerytów zdaniem pomysłodawców odciąży przedsiębiorstwa górnicze. Związkowcy, którzy chcą nowelizacji przepisów, argumentują swój pomysł także tym, że cofanie deputatów osobom, które już nabyły do nich prawa, to przykład na działanie prawa wstecz, co jest niedopuszczalne.

Źródło: tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: