SuperBiz wiadomości Górnicy potrzebują ponad miliard złotych, by przetrwać

Górnicy potrzebują ponad miliard złotych, by przetrwać

11.01.2017, godz. 17:50
górnicy.
foto: SHUTTERSTOCK

Katowicki Holding Węglowy ma przestać istnieć. Te kopalnie, które zdaniem rządu dobrze rokują, zostaną włączone do Polskiej Grupy Górniczej. To właśnie połaczenie będzie kosztowało takie pieniądze.

Pomysł połączenia spółek KHW i PGG powstał niedawno, początkowo miały istnieć osobno. Jednak holding obejmujący kopalnie Mysłowice-Wesoła, Wieczorek, Wujek i Murcki-Staszic ma dziś już ponad 2,5 miliarda złotych zobowiązań, czyli jedną piątą zobowiązań całego sektora w Polsce i grozi mu upadłość. Pompować w KHW dalsze fundusze nie ma w obecnej fundacji sensu .

ZOBACZ TEŻ: Darmowy internet dla każdego. Aero2 będzie dostępny w 2017 roku

KHW nie ma obecnie pieniędzy choćby na wypłaty dla swoich 13 000 pracowników. Połączenie z PGG nie obejmie np. części holdingu zajmującego się nieruchomościami. Kwestią sporną pozostaje też sposób połączenia. Strona rządowa chciałaby zakończyć spory i negocjacje i przejść do fuzji do początku kwietnia. Jednak część ekspertów uznaje, że w świetle prawa PGG musiałaby kupić KHW w drodze przetargu. Przygotowania do takiej transakcji zajęłyby co najmniej rok.

tagi: Węgiel
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: