SuperBiz wiadomości Górnicy protestują, a rząd się tłumaczy. "Polska węglem stoi"

Górnicy protestują, a rząd się tłumaczy. "Polska węglem stoi"

23.10.2015, godz. 12:10
górnicy idą na wojnę z Kopacz
foto: Super Express

- Podstawą polskiego systemu elektroenergetycznego jest i będzie przez kilkadziesiąt lat węgiel (...) Wszystkie 17 punktów styczniowego porozumienia zostało już zrealizowane lub są w trakcie realizacji - tłumaczy minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński w odpowiedzi na czwartkowe protesty górników w Warszawie. Dodaje też, że Zarząd Kompanii Węglowej nie wyciągnął konsekwencji dyscyplinarnych wobec protestujących w styczniu górników.

– Mój plan dla sektora górniczego, oprócz restrukturyzacji spółek, opera się na integracji kopalń z energetyką, zwiększaniu popytu na węgiel oraz wszechstronnym rozwijaniu regionu zgodnie z ideą Programu dla Śląska. Jestem przekonany, że jego realizacja to realna szansa na urynkowienie górnictwa, zabezpieczenie stabilności cen energii na wiele lat oraz rozwijanie Śląska – powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa.

Zobacz koniecznie: Kopalnia za złotówkę. Tauron kupuje kopalnię Brzeszcze

Pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w czwartek zebrało się ok. 500 związkowców, między innymi z śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce i Związku Zawodowego Górników w Polsce. Wspierali ich kolejarze, przedstawiciele Związku Zawodowego Kontra z zakładów zbrojeniowych "Bumar-Łabędy" S.A. oraz pracownicy Biedronki. Zastępca przewodniczącego regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Piotr Nowak mówił, że tylko część porozumienia została przez rząd zrealizowana.

Minister Czerwiński przekonuje, że porozumienia górnicze z 17 stycznia otworzyły drogę do przekształcenia sektora węglowego w rentowny i stabilny biznes. - Pomimo ciągle spadających cen węgla, przez ostatnie 9 miesięcy spółki wydobywcze przeprowadziły znaczące działania naprawcze i optymalizacyjne - dodaje szef resortu.

Czytaj również: Kompania Węglowa znalazła pieniądze na wypłaty dla górników

- Efektem pracy wykonanej przez zarządy spółek, ich pracowników oraz rząd, jest stworzenie solidnej bazy pod budowę silnych koncernów paliwowo-energetycznych, zdolnych do zapewnienia stabilnych dostaw i cen prądu, a także konkurowania na regionalnym rynku elektroenergetycznym. Przedstawiamy podsumowanie działań rządu w sektorze górnictwa – informuje Kancelaria Premiera.

 

Źródło: Biznes Alert

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: