SuperBiz wiadomości Górnicy stracą deputat i czternastkę, a zarząd JSW zrezygnuje z... kanapek

Górnicy stracą deputat i czternastkę, a zarząd JSW zrezygnuje z... kanapek

17.09.2015, godz. 15:52
Koniec protestów górników
foto: EAST NEWS

W czwartek przedstawiciele trzech związków zawodowych doszło do porozumienia z dyrekcją Jastrzębskiej Spóki Węglowej. Na mocy porozumienia emerytowani górnicy stracą przydział deputatu węglowego, a obecni pracownicy JSW dodatkowo zostaną pozbawieni tzw. czternastek. Z kolei zarząd spółki oświadczył, że "zrezygnował z podawania kanapek na posiedzeniach zarządu" i ograniczy korzystanie z pojazdów służbowych.

- W związku z bardzo trudną sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., działając w celu uniknięcia jej upadłości, a co za tym idzie pozbawienia załogi miejsc pracy, zarząd JSW podjął decyzję, że począwszy od 2016 roku nie będzie wypłacany emerytom deputat węglowy - napisano w komunikacie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zobacz także: Prawda o pensjach górników. Ile zarabia się na kopalniach?

Do porozumienia doszło w środę. Dzięki niemu spółka ograniczy przywileje pracownicze i emerytalne dla swoich obecnych i byłych pracowników, co ma poprawić sytuację finansową JSW w perspektywie 3 lat.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer przyznała, że w myśl porozumienia od 2016 roku wstrzymana zostaje m.in. wypłata czternastki i deputatu węglowego, natomiast do tzw. nagrody barbórkowej nie będą uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę - czytamy w Money.pl.

Z kolei zarząd spółki w ramach oszczędności zamierza zrezygnować z podawania kanapek na posiedzeniach - powiedział w "Fakcie" Krzysztof Łabądź z Sierpnia 80. Ponadto prezes i dyrektorzy JSW paradoksalnie będą teraz zarabiać więcej, ponieważ w lipcu skończył się roczny termin obowiązującej 10 procentowej obniżki pensji dla zarządu wprowadzonej przez byłego prezesa JSW. W przypadku dyrektorów termin ten upływa w październiku.

Do końca tego tygodnia górnicy otrzymają zaległą drugą część czternastki za poprzedni rok, a drugą część deputatu węglowego - do końca października bieżącego roku. Jak podaje Money.pl, nagroda barbórkowa za 2015 roku zostanie wypłacona w dwóch równych ratach - do 4 grudnia 2015 roku i do 1 marca 2016 roku.


 

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: