SuperBiz wiadomości Górnicze "czternastki" zagrożone? Trwają dyskusje warte setki milionów złotych

Górnicze "czternastki" zagrożone? Trwają dyskusje warte setki milionów złotych

25.01.2016, godz. 11:30
górnicy w kopalni
górnicy w kopalni foto: EAST NEWS

Czternasta pensja dla górników JSW, KHW i KW stoi pod znakiem zapytania. Zadłużone spółki węglowe prowadzą trudne rozmowy ze związkami zawodowymi o terminie wypłat "czternastek". Proponowane rozwiązanie to płatność ratalna rozłożona na przestrzeni całego roku.

- Nasza obecna propozycja wiąże się z bardzo trudną sytuacją spółki i ciągłą walką o płynność – mówi PAP rzecznik Kompanii Węglowej Tomasz Głogowski.  Do 15 lutego górnicy otrzymaliby jedną czwartą należnej im kwoty, do końca czerwca - połowę "czternastki", a pozostałą część do 30 września. Zgodnie z umową ze związkami termin wypłaty czternastki przypada na 15 lutego, a jej wypłata w ratach wymaga odrębnego porozumienia.

Zobacz również: Związkowcy krytykują projekt 500+. Pieniądze także po 18-stce i nie dla bogatych

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zawarto porozumienie zgodnie z którym górnicy otrzymają "czternastki" do 1 czerwca (wraz z odsetkami liczonymi od 15 lutego). Rozmowy na ten temat trwają w Katowickim Holdingu Węglowym, a we wtorek rozpoczną się w Kompanii Węglowej.

Nie będą to łatwe negocjacje zważywszy na trudną sytuację finansową górniczych spółek. Wiceprezes KHW Tadeusz Skotnicki przyznał PAP, że w lutym pieniędzy wystarczy albo na terminową wypłatę nagrody albo na wypłatę lutowego wynagrodzenia.

Według nieoficjalnych informacji, koszt wypłat czternastki dla załogi Kompanii Węglowej wyniesie w tym roku ponad 220 mln zł. Podczas ubiegłorocznego strajku w JSW jej zarząd szacował koszt wypłacanej tam "czternastki" na ok. 250 mln zł.

 

Źródło: PAP/polsatnews.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: