SuperBiz wiadomości Gorsza ocena polskiego sektora bankowego

Gorsza ocena polskiego sektora bankowego

08.02.2016, godz. 15:25
pensja, wypłata, portfel, pieniądze, gotówka
foto: EAST NEWS

Tym razem Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu polskiego sektora bankowego ze stabilnej na negatywną. Zdecydowały o tym m.in. ryzyka związane z podatkiem bankowym.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła do negatywnej perspektywę ratingu polskiego sektora bankowego. Oznacza to, że istnieje ryzyko obniżenia ratingu tego sektora.
S&P w skali BRICA zakwalifikowała ryzyko polskiego sektora bankowego do grupy "5". Systemy bankowe najmniejszego ryzyka znajdują się w grupie 1, natomiast te najbardziej zagrożone w grupie 10.

Analitycy S&P w uzasadnieniu swojej decyzji napisali, że "zdolność polskiego sektora prywatnego do obsługi długu denominowanego w walucie obcej może ulec osłabieniu jeżeli perspektywy gospodarcze będą słabnąć, a polski złoty ulegał będzie dalszej deprecjacji".
Na obniżenie perspektywy wpłynęło również to, że zdaniem S&P otoczenie w jakim działają polskie banki "pozostaje trudne". Zdaniem agencji trend dla ryzyka sektorowego i ekonomicznego dla polskiego sektora bankowego jest negatywny.

S&P przewiduje, że w latach 2016-2017 wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,3 proc. "Oczekujemy jednak, że PKB per capita zatrzyma się na poziomie zbliżonym do 13 tys. dolarów ze względu na deprecjację polskiego złotego w stosunku do większości walut zagranicznych, w tym franka szwajcarskiego" - czytamy w komunikacie S&P.

Źródło tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: