SuperBiz wiadomości Gowin o frankowiczach: koszt przewalutowania to 10 mld zł. KNF uważa, że ponad 10 razy tyle

Gowin o frankowiczach: koszt przewalutowania to 10 mld zł. KNF uważa, że ponad 10 razy tyle

21.03.2016, godz. 12:04
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin foto: EAST NEWS

- Koszty przewalutowań nie powinny, moim zdaniem, być wyższe niż ok. 10 mld złotych i powinny być rozłożone w czasie na kilka lat - mówi w wywiadzie dla Interii Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. Polityk dodaje, że "banki powinny ponieść konsekwencje nieuczciwych praktyk, które stosowały wobec swoich klientów".

- Banki powinny ponieść konsekwencje nieuczciwych praktyk, które stosowały wobec swoich klientów zaciągających kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Tym niemniej, skala działań nie może zagrażać stabilności systemu bankowego. Koszty tych przewalutowań nie powinny, moim zdaniem, być wyższe niż ok.10 mld złotych i powinny być rozłożone w czasie na kilka lat - podkreśla w rozmowie Jarosław Gowin.

Zobacz też: KNF ostrzega: Kilku bankom grozi bankructwo

- Uważam stworzenie możliwości przewalutowania przynajmniej części kredytów za konieczne, sprawą do dyskusji jest natomiast to, po jakim kursie ma się to dokonać - dodał wicepremier w rządzie Beaty Szydło.

Minister odniósł się tym samym do zeszłotygodniowych wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, które pogrzebały propozycję prezydenta Andrzeja Dudy na temat tzw. kursu sprawiedliwego, wedle którego miałby być przewalutowane kredyty we frankach szwajcarskich na złotówki.

Całkowite obciążenia banków według propozycji ustawy o frankowiczach autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, to astronomiczna suma 103,4 mld zł - oszacowała Komisja Nadzoru Finansowego. KNF ostrzega, że projekt w takim kształcie mógłby w "skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

- Skutki finansowe projektowanej ustawy mogą w efekcie nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy - czytamy w informacji KNF.

W połowie stycznia kancelaria prezydenta zaprezentowała zapowiadany w kampanii wyborczej Dudy projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". Projekt przewiduje przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie.

Czytaj koniecznie: Frankowicze lepiej spłacają kredyty niż złotówkowicze

Zakłada też trzy rodzaje restrukturyzacji kredytów: dobrowolną, przymusową i przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu. Projekt ma obejmować tych kredytobiorców, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Dotychczas Kancelaria Prezydenta nie odniosła się do wyliczeń KNF. Obecnie KPRP zapoznaje się szczegółowo z opinią Komisji i czeka na odpowiedź KNF na drugie pismo KPRP, dotyczące informacji o portfelach kredytów hipotecznych i sytuacji banków.

 

Źródło: biznes.interia.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: