SuperBiz wiadomości Grecja bankrutem! Ateny szykują się do wyjścia z euro? [RELACJA NA ŻYWO]

Grecja bankrutem! Ateny szykują się do wyjścia z euro? [RELACJA NA ŻYWO]

01.07.2015, godz. 11:31
Grecja
Kryzys w Grecji foto: SHUTTERSTOCK

Oficjalnie MFW uznał Grecję za kraj niewypłacalny - to pierwszy przypadek w historii, kiedy rozwinięte państwo trafiło na listę bankrutów. Do wtorku do północy rząd w Atenach, bez pomocy finansowej z Brukseli, nie był w stanie przelać na konto MFW raty w kwocie 1,6 mld euro. Grecja prosi eurogrupę o kolejne pożyczki, a Grecy masowo opowiadają  się za pozostaniem w strefie euro.

Magazyn "Business Insider" cytuje jednego z posłów opozycji przyznał, że lewicowy rząd Tsiprasa powołał już zespół, którego zadaniem jest przygotowanie kraju do powrotu do drachmy. To efekt utraty płynności finansowej po odcięciu Grecji od środków MFW.

Zobacz koniecznie: Dlaczego Grecja bankrutuje? Życie na kredyt i dodatek za mycie rąk

Rzecznik Funduszu Gerry Rice przyznał, że Ateny będą mogły otrzymać pomoc finansową, ze strony MFW dopiero po spłacie obecnych zobowiązań. W tym roku do kas MFW grecki rząd powinien przelać łącznie aż 5,4 mld euro z całego długu 21 mld euro. Termin kolejnej raty w wysokości 284 mln euro upływa 1 sierpnia.

Grecja otrzymała zastrzyk gotówki na kwotę 240 mld euro. Z czego ok. 10 proc. przeznaczono dla samych obywateli, a reszta popłynęła do wierzycieli pożyczek, czyli instytucji bankowych - informował brytyjski "The Guardian". Obecnie dług Aten wynosi 320 mld euro, z czego 78 proc. grecki rząd musi zwrócić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Europejskiemu Bankowi Centralnemu oraz Komisji Europejskiej.

RELACJA NA ŻYWO:

15:45: - Czekamy teraz na referendum. Przed referendum nie może być żadnej dyskusji o nowym programie pomocowym - oświadczyła Angela Merkel w Bundestagu. To odpowiedź szefowej niemieckiego rządu na prośbę premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa o kolejną transzę pomocy finansowej. Lewicowa opozycja zarzuca kanclerz, że jej polityka doprowadzi do upadku rządu w Atenach. - Czeka Pani do niedzieli, licząc na to, że rząd Syrizy upadnie. To wysoce nieodpowiedzialne - grzmiał szef partii Lewica Gregor Gysi. W jego opinii Merkel może przejść do historii "albo jako zbawczyni Grecji, albo jako jej niszczycielka". - Mam nadzieję, że uratuje Pani Grecję - stwierdził Gysi.

14:58: - Przyszłość Europy jest niezagrożona - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel przemawiając w Bundestagu. - Nie może być żadnych wątpliwości. Europa przegra, jeśli straci zdolność do kompromisu. Dobry Europejczyk nie szuka kompromisu za wszelką cenę. Dobry Europejczyk, honoruje traktaty i przestrzega prawa krajowego i w ten sposób zapewnia stabilność strefy euro - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jak informuje "Die Welt", Merkel przypomniała, że "podstawą porozumienia jest zdolność do kompromisu".

Sprawdź również: Kryzys w Grecji. Co kłopoty Aten oznaczają dla Polski?

13:17: - Grecja musi najpierw jasno sprecyzować czego chce. Nie mamy podstaw, by omawiać poważne kroki - stwierdził szef niemieckiego resortu finansów Wolfgang Schaeuble. Minister przyznał, że nowa oferta rozwiązania kryzysu dłużnego, przedstawiona w liście do państw eurolandu przez premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa, nie pomaga rozjaśnić sytuacji. Schaeuble dodał, że zaplanowane na niedzielę referendum nie ułatwia rozwiązania kryzysu i zaznaczył, że UE jest gotowa na "każde rozwiązanie".

12:27: Sondaż:46 proc. Greków ma zamiar w niedzielnym referendum na temat propozycji międzynarodowych wierzycieli zagłosować na nie - podaje PAP.

12:20: "Financial Times" opublikował treść listu greckiego premiera, który zgadza się na większość warunków państwa eurolandu, w zamian za powrót do rozmów o trzeciej transzy pomocy finansowej. W porównaniu do wymagań jakie Grecji postawiła tzw. wielka trójka (MFW, Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska), Tsipras zaproponował utrzymanie obniżonej stawki VAT dla greckich wysp oraz okresy przejściowe dla zmian w systemie emerytalnym.

11:51: Brytyjczyk Thom Feeney, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Grecji (1,6 mld euro), nie składa broni. Jego pomysł wsparło już ponad 42 tys. osób i na portalu indiegogo.com wpłacił ponad 700 tys. euro. To na razie kropla w morzu potrzeb, a cała akcja kończy się za sześć dni.

11:47: Grecki premier Aleksis Tsipras akceptuje warunki wierzycieli, ale stawia warunki - podaje agencja AFP powołując się na źródła w UE.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: