SuperBiz wiadomości Grecja chce 53,5 mld euro. W zamian opodatkuje swoje wyspy

Grecja chce 53,5 mld euro. W zamian opodatkuje swoje wyspy

10.07.2015, godz. 13:00
Grecja
Kryzys w Grecji foto: SHUTTERSTOCK

Grecja przedstawiła wierzycielom swoją nową propozycję. Za otrzymanie pomocy finansowej w kwocie 53,5 mld euro, Ateny deklarują podwyżkę podatku VAT do 23 proc., zwiększenie wieku emerytalnego oraz skuteczniejsze ściąganie podatków. W piątek wieczorem nad pakietem reform premiera Aleksisa Tsiprasa będzie głosował grecki parlament.

Grecki rząd przedstawił ekspertom z eurolandu 13-stronicowy dokument "Priorytetowe działania i zobowiązania". Wedle niego Ateny mają otrzymać 53,5 mld euro na pokrycie zobowiązań kredytowych do końca czerwca 2018 r.

Czytaj także: Dlaczego Grecja bankrutuje? Życie na kredyt i dodatek za mycie rąk

W zmian Grecja planuje ujednolicenie stawki VAT do 23 proc. Teraz np. restauracje płacę 13 proc. Z kolei stawka na produkty podstawowe, prąd, wodę i hotele wynosiłby 13 proc., a 6 proc. - w przypadku leków, książek i teatrów. Dodatkowo planowana jest podwyżka podatku od firm żeglugowych oraz zniesienie ulg podatkowych dla wysp - począwszy od tych najbardziej obleganych przez turystów.

Przedsiębiorcy zostaliby objęci nowym podatkiem CIT. Zamiast 26 proc. - płaciliby 28 proc. Rolnicy stracą referencyjne warunki podatkowe, a także dotacje do paliw.

Do 2022 miałoby również trwać wdrażanie nowego systemu emerytalnego. Mężczyźni i kobiety, podobnie jak w Polsce, kończyliby pracę w wieku 67 lat. Wcześniejsza emerytura byłaby możliwa dla osób po 62 roku życia i wypracowaniu minimum 40 lat. Nowe przepisy nie obejmą pracujących w ciężkich warunkach oraz kobiet wychowujących niepełnosprawne dzieci.

Oszczędności grecki rząd zamierza poszukać też w wojsku. Budżet armii uszczupli się o 300 mln euro do końca 2016 r. Pieniądze znaleźć się mają także po uszczelnieniu systemu fiskalnego - co jest prawdziwą zmorą Greków. W tym celu administracja rządowa powoła agencję do spraw kontroli wpływów z podatków, ścigania oszustw podatkowych i walki z przemytem paliw.

W sobotę propozycjom przyjrzą się ministrowie finansów państw strefy euro, a na niedzielę planowany jest szczyt eurogrupy i szczyt UE.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: