SuperBiz wiadomości Grecja dostanie 86 mld euro od wierzycieli

Grecja dostanie 86 mld euro od wierzycieli

12.08.2015, godz. 12:32
FRANK DOLAR EURO KURS PIENIADZE KREDYT
foto: SHUTTERSTOCK

Rozmowy na temat otrzymania trzeciej już transzy pomocy finansowej dla Aten trwały 23 godziny i zakończyły się sukcesem. Grecja otrzyma 86 miliardów euro. Komisja Europejska potwierdziała, że doszła do porozumienia, ale nazywa je "technicznym" i potrzeba jeszcze zgody politycznej.

- Osiągnięto ogólne porozumienie na szczeblu technicznym - poinformowała rzeczniczka KE Annika Breidthardt. Dodała, że do uzgodnienia pozostały jeszcze pewne szczegóły, które powinny zostać ustalone jeszcze we wtorek. - Nie mamy w tej chwili porozumienia politycznego (...) Polityczne porozumienie to zadanie dla krajów członkowskich - podkreśliła.

Zobacz także: Niemiec nigdy nie dogonimy, ale jesteśmy już bogatsi niż Grecja

Program pomocowy - podobnie jak w przypadku poprzednich transzy, wymaga akceptacji greckiego parlamentu (głosowanie w czwartek), ministrów finansów eurolandu oraz parlamentów narodowych niektórych państw - jak choćby Niemiec.

Atenom zależy na tym, aby otrzymać pieniądze do 20 sierpnia. Tego dnia mija termin spłaty bieżącej należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącej 3,5 mld euro. Jeśli do tego czasu nie ruszy program pomocowy, to możliwe, że Grecja otrzyma drugą doraźną pożyczkę na spłatę zobowiązań wobec EBC. W lipicu rząd Tsiprasa otrzymał 7 mld euro z wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) na ten sam cel.

Źródło: wprost.pl / TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: