SuperBiz wiadomości Grecja ma nowy plan i zamierza ostro oszczędzać. Turystów zaczyna ubywać

Grecja ma nowy plan i zamierza ostro oszczędzać. Turystów zaczyna ubywać

09.07.2015, godz. 16:59
Grecja bankrutem, przez luksusowe bonusy
foto: EAST NEWS

Zamiast 8 mld euro, Ateny zapowiada 12 mld euro oszczędnośc w ciągu 2 lat - taką propozycję dziś w Brukseli ma złożyć premier Grecji Aleksis Tsipras. Bez tego jego kraj nie otrzyma kolejnej pomocy finansowej i będzie musiał zacząć wypuścić w obieg alternatywną walutę. Przeciąganie linii przez grecki rząd powoduje, że na kryzysie zaczyna tracić turystyka - główny motor napędowy greckiej gospodarki, która dotychczas nie odczuwała skutków kryzysu.

Greckie media podają, że najnowszy plan rządowy zakłada 12 mld euro oszczędności w 2 lata. Czemu więcej o 4 mld euro niż poprzednio? o w ostatnich dniach dramatycznie spadły wskaźniki greckiej gospodarki. Na początku roku zakładano, że na koniec 2015 roku będzie ona o 0,5 procenta na plusie, gdy teraz prognozy mówią o recesji rzędu 3 procent - podaje "Polskie Radio".

Zobacz również: Biedny jak Grek. W porównaniu do Polaków Grecy są bogatsi

Aby zdobyć dodatkowe środki finansowe, grecki rząd planuje wzrost podatków na towary luksusowe, dla firm, restauracji, hoteli i transportu. Ateny mają niewiele czasu na rozmowy, bo jak przekonuje szef stowarzyszenia banków w Grecji, pieniędzy w placówkach starczy co najmniej do poniedziałku. Do tego czasu banki pozostają zamknięte, a bankomaty wypłacają maksymalnie 60 euro, a w praktyce 50 euro, ponieważ zaczyna brakować banknotów o nominalne 20 euro.

 

Źródło: "Polskie Radio"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: