SuperBiz wiadomości Grecja przegłosowała reformy dzięki opozycji. Rząd może upaść?

Grecja przegłosowała reformy dzięki opozycji. Rząd może upaść?

16.07.2015, godz. 12:11
Grecja
Kryzys w Grecji foto: SHUTTERSTOCK

W nocy z środy na czwartek grecki parlament przyjął pakiet reform wynegocjowany przez premiera Aleksisa Tsiprasa w Brukseli. Drakońskie oszczędności zostaną wprowadzone w życie dzięki głosom... opozycji. Przeciwko własnemu liderowi głosowało kilkudziesięciu członków lewicowej Syrizy. Od przegłosowania programu oszczędnościowego uzależniona jest kolejna pomoc zagranicznych kredytobiorców.

Głosowanie w parlamencie poprzedziła burzliwa debata. W jej trakcie grupa kilkudzięsięciu posłów partii rządzącej zapowiedziała głosowanie przeciwko reformom. Ostatecznie program wynegocjowany w Brukseli został przegłosowany przez 229 parlamentarzystów, przy sprzeciwie 64 i sześciu wstrzymujących się. Syrizę uratowali członkowie proeuropejskich partii opozycyjnych.

Zobacz również: Urlop w Grecji jest niebezpieczny? Obalamy mity związane z wyjazdem

W opozycji do własnego rządu głosowali m.in. były minister finansów Janis Warufakis, minister energetyki Panajotis Lafazanis i przewodnicząca (spiker) parlamentu Zoi Konstantopulu (wszyscy są członkami Syrizy). Wyłam w partii i rządzie stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie gabinetu Tsiprasa, w tym gorącym dla Grecji okresie.

Grecy przegłosowali m.in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego uchwalono dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych. W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.

Teraz ten sam pakiet reform dla Grecji muszą przegłosować parlamenty krajowe kilku innych krajów eurolandu. W środę zrobiła to Francja, gdzie Zgromadzenie Narodowe (niższa izba parlamentu), większością głosów przyjęła pakiet reform dla Aten i dała zielone światło do udzielenia im pomocy finansowej w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji.

Dzisiaj nad tym samym projektem pochylą się posłowie w holenderskim i estońskim parlamencie. W piątek zrobią to parlamenty Niemiec, Austrii i Finlandii.

Źródło: Money.pl, TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: