SuperBiz wiadomości Grecja trzęsie giełdami. Złotówka traci do euro

Grecja trzęsie giełdami. Złotówka traci do euro

29.06.2015, godz. 12:38
FRANK DOLAR EURO KURS PIENIADZE KREDYT
foto: SHUTTERSTOCK

Światowe rynki i giedły mocno odczuły decyzję greckiego rządu o odrzuceniu warunków zagranicznych wierzycieli, aby otrzymać następną pożyczkę finansową. Zamieszanie w Grecji, masowanie wypłacanie pieniędzy z greckich banków odbija się czkawką na światowych giełdach, które są na minusie oraz na walutach. Złotówka od rana traci do euro, ale zyskuje względem dolara, funta oraz franka szwajcarskiego.

Zamieszanie finansowe w Atenach odbiła się na notowaniach giełd od Ameryki, po Europę i na Australii kończąc. Na wartości traci głównie euro, ale także złotówka w stosunku do unijnej waluty. O godz. 12.30 kurs euro wynosił 4,19 zł. Z kolei spadł dolar, funt oraz frank (kolejno: 3,78 zł, 5.92 zł i 4,03 zł).

Sprawdź koniecznie: Kryzys w Grecji. Kraj na skraju bankructwa. Czy dojedzie do Grexitu? [RELACJA NA ŻYWO]

Główny indeks giełdy w Australii stracił 2,2 proc. W Azji indeksy giełdowe spadły po ok. 3 proc. Główny indeks giełdy paryskiej spadł o 4,7 proc., niemieckiej o 3,3 proc., a londyńskiej o 2,2 proc. W Chinach przez chwilę odnotowano nawet 7,4 proc. spadku na głównej giełdzie. A inne giełdy: w Tokio spadek o 2,9 proc., Szanghaj o 3,9 proc.

Trzy kwadranse po otwarciu notowania kontraktów długoterminowych, które dobrze odzwierciedlają dominujące trendy sesji, spadły o blisko 5 pkt proc. we Frankfurcie i Paryżu, a prawie o 3 pkt proc. w Londynie. Wzrosło też oprocentowanie obligacji Hiszpanii i Włoch. WIG20 w Warszawie po otwarciu tracił 3,5 proc. Spadki już hamują na warszawskim parkiecie - WIG 20 traci już tylko 1,5 proc. Giełdy w Niemczech i Francji nadal zniżkują prawie 3 proc. - podaje PAP Biznes.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: