SuperBiz wiadomości Grecja zaczyna spłacać długi!

Grecja zaczyna spłacać długi!

21.07.2015, godz. 11:47
Grecja euro
foto: Super Express

Grecki rząd po otrzymaniu w poniedziałek pilnej pożyczki pomostowej w wysokości 7,16 mld euro, tego samego dnia spłacił zaległe raty wobec wierzycieli. Na konto Międzynarodowego Funduszu Walutowego poszło ok. 2 mld euro, a Europejskiego Banku Centralnego ok. 4,2 mld euro. Teraz Ateny czekają długie negocjacje i kolejna pomoc finansowa w kwocie do 86 mld euro.

Spłata części zaległych zobowiązań była możliwa dzięki otrzymaniu doraźnego zastrzyku pieniędzy z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). To pozwoliło Grekom na otwarcie banków po trzech tygodniach i załapanie oddechu wytchnienia przed zbliżającą się kolejna turą negocjacji z wierzycielami. Szacuje się, że mogą one potrwać nawet cztery tygodnie.

Sprawdź również: Ewa Kopacz rozdaje do 6 tys. zł dla poszkodowanych przez burze

W zeszłym tygodniu zgodę na przekazanie następnej transzy pomocy finansowej wyraziły parlamenty narodowe kilku przedstawicieli eurolandu. Jeśli rozmowy Grecji z tzw. wielką trójką zakończą się pomyślnie, to rząd w Atenach otrzyma do 86 mld euro.

Tymczasem jak wynika z sondażu stowarzyszenia Endeavor, aż 23 proc. greckich firm rozważa przeniesienie swojej działalności za granicę. Prawie trzy czwarte przedsiębiorstw w Grecji odczuło znaczący spadek dochodów z powodu kontroli przepływu kapitału, który został wprowadzony 29 czerwca. Firmy nie mogły transferować pieniędzy za granicę - co druga z nich miała opóźnienia w płatnościach swoim dostawcom.

 

Źródło: "Polskie Radio"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: