SuperBiz wiadomości Grecki rząd szykował włam na konta obywateli?

Grecki rząd szykował włam na konta obywateli?

27.07.2015, godz. 12:25
Janis Warufakis, Grecja
Janis Warufakis, Grecja foto: SHUTTERSTOCK

Choć wydawało się, że Grecja nie będzie już w stanie niczym nas zaskoczyć, okazuje się, że nic bardziej mylnego. Agencja Reutera donosi, że dwóch byłych członków greckiego rządu – ministrowie energetyki i finansów – planowali urządzić skok na konta greckich obywateli! Wszystko po to, by stworzyć alternatywny system bankowy oparty na drachmie.

Odpowiedzialni za wykonanie rzekomego planu mieli być Panagiotis Lazafanis i Janis Warufakis – ministrowie energetyki i finansów. Obaj panowie od kilku tygodni nie zajmują już stanowisk w rządzie. Agencja Reutera twierdzi, że plan ministrów miał na celu przygotowanie kraju na ewentualne przyjęcie drachmy. Mały zespół wewnątrz rządzącej Grecją Syrizy miał rzekomo pracować nad skopiowaniem w tajemnicy kodów podatkowych, dzięki którym można by się włamać na konta Greków.

ZOBACZ TEŻ: Grecja przyjęła drugi pakiet reform, na ulicach demonstracje

Takie działanie umożliwiłoby stworzenie alternatywnego systemu bankowego, gdyby aktualny system nie poradził sobie ze skutkami kryzysu. Greccy obywatele otrzymaliby nowe kody PIN, aby dokonywać transakcji z państwem – nowy system byłby prowadzony w euro, ale łatwo byłoby je przeliczyć na drachmy. Warufakis zdecydowanie zaprzeczył tym doniesieniom na swoim Twitterze, twierdząc, że to wymysły jego politycznych oponentów. Tymczasem grecka opozycja żąda zbadania sprawy, którą porównuje do scenariusza kiepskiego thrillera.

Źródło: Money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: