SuperBiz wiadomości Grecy w ogromnych tarapatach. Mają gigantyczne długi. Stracą pensje i domy?

Grecy w ogromnych tarapatach. Mają gigantyczne długi. Stracą pensje i domy?

12.01.2017, godz. 14:51
flaga Grecji, Grecja
foto: SHUTTERSTOCK

Spustoszenie Grecji przez kryzysy finansowy – temat ten nie schodził z ust europejskiej opinii publicznej w 2015 r. Teraz o tej greckiej tragedii zrobiło się ciszej; okazuje się jednak, że nie tylko Grecja jako państwo jest zadłużona po uszy. Jej obywatele także są w tragicznej sytuacji – ich należności wobec państwa urosły już do prawie 100 mld euro (ok. 440 mld zł). Może się ukazać, że część z nich, aby je pokryć, będzie musiała pożegnać się z pensjami, a cześć nawet z własnym domem!

Choć wydaje się, że kryzys finansowy w Grecji dzięki wsparciu organizacji międzynarodowych udało się zażegnać, ekonomiści prognozowali pod koniec zeszłego roku, że bankructwo tego kraju w rzeczywistości zostało po prostu odłożone w czasie. Jeśli Grecja będzie chciała otrzymać kolejną transzę pomocy, będzie musiała przeprowadzić zmiany w Prawie pracy, z czym nie może uporać się rząd. To niejedyny akt w tej greckiej tragedii. Kosmicznie zadłużone jest nie tylko państwo, ale i jego obywatele. Ich należności wobec kraju sięgnęły już 94 mld euro! To kwota wyższa niż wartość ostatniego pakietu pomocowego dla Grecji…

ZOBACZ TEŻ: Miliardy euro płyną do Grecji. Na spłatę długów i reformy

Skąd bierze się zadłużenie wobec państwa? W większości z niezapłaconych podatków. W kryzysowej sytuacji może być nawet 4 mln greckich obywateli. To jeszcze nie wszystko! Grecy „wiszą” 15 mld euro (ok. 66 mld zł) firmom ubezpieczeniowym i 110 mld euro (ok. 480 mld zł) bankom. Szacuje się, że łączne długi Greków mogą wynieść aż 320 mld euro (1,4 biliona zł). Aby odzyskać należności, państwo chce przedsiębrać wyjątkowe środki. W przypadku pracowników  sfery budżetowej mowa o zajmowaniu pensji, a nawet wystawienie na licytację ich nieruchomości.

Źródła: polskieradio.pl, money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: