SuperBiz wiadomości GRUPA SERVIER INWESTUJE W POLSKĄ GOSPODARKĘ

GRUPA SERVIER INWESTUJE W POLSKĄ GOSPODARKĘ

28.09.2016, godz. 16:15
GRUPA SERVIER INWESTUJE W POLSKĄ GOSPODARKĘ
foto: Materiały prasowe

Innowacyjna fabryka Servier na warszawskiej Białołęce produkuje rocznie 26 milionów opakowań leków. Leczy się nimi aż milion Polaków, ale także mieszkańcy wielu innych krajów europejskich. W zakład produkcyjny Servier firma zainwestowała w naszym kraju 150 mln złotych i to nie jest jej ostatnie słowo.

Leki z warszawskiej fabryki firmy Servier leczą m.in. chorych na cukrzycę, schorzenia kardiologiczne, a także depresję i stany zapalne dróg oddechowych. Z linii produkcyjnych zjeżdża 26 milionów opakowań leków rocznie. 60 proc. produkcji trafia na polski rynek, jednak firma prężnie rozwija także działalność eksportową. Leki produkowane w Warszawie można kupić w aptekach we Francji, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Słowacji, Czechach, Chorwacji i Słowenii oraz w Serbii. Sukces warszawskiej części francuskiej firmy farmaceutycznej Servier skłania firmę do inwestycji w naszym kraju.

Znaczące inwestycje

Tylko w samą produkcję leków Francuzi zainwestowali już w Polsce już około 150 mln zł. Powstały nowe linie produkcyjne, a jeszcze jesienią zostanie oddane do użytku zupełnie nowe laboratorium analityczne. Joanna Drewla, dyrektor generalna Servier Polska cieszy się, że do naszego kraju popłyną kolejne pieniądze i że na Białołęce zostanie uruchomiona produkcja kardiologicznych preparatów złożonych. Dlaczego Servier wybrał właśnie Polskę, by produkować tu swoje innowacyjne preparaty? Zdaniem Joanny Drewli jest po temu wiele powodów. Fabryka na Białołęce jest piątym co do wielkości zakładem produkcyjnym francuskiej firmy farmaceutycznej. Ogromne zakłady, poza pierwszym francuskim, powstały też w Irlandii, Rosji i Chinach. Polska natomiast dysponuje specjalistami najwyższej klasy. Mają opinię kreatywnych, elastycznych i pracowitych. Te właśnie cechy wyróżniają polskich pracowników na tle tych z Europy Zachodniej oraz naszych sąsiadów.
-

W TROSCE O POLSKICH PACJENTÓW

Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez PwC (międzynarodowa firma doradcza) prawie 2/3 produktów leczniczych w Polsce pochodzi z importu. Dlatego lokowanie produkcji leków w Polsce ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leków. Warto wiedzieć, że blisko 100 proc. produkcji firmy Servier przeznaczonych dla polskich pacjentów jest produkowanych w Zakładzie Produkcyjnym Servier w Warszawie.

-

Praca dla polskich specjalistów

Fabryka na Białołęce powstała w 1993 r. W tym czasie Polska gospodarka rozwijała się bardzo dynamicznie. Z inicjatywy Instytutu Farmaceutycznego powstało Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Anpharm SA. Tworzyli je wysokiej klasy specjaliści, jednak brakowało im kapitału. W 1997 r. francuska Grupa Servier, która chciała zainwestować w Europie Środkowej lub Wschodniej i szukała odpowiedniego zakładu, postanowiła zainwestować właśnie w warszawską fabrykę. Razem z francuskim właścicielem pojawiły się inwestycje i nowoczesne technologie. Od 1997 roku zakład zwiększył produkcję aż o 650 procent! W fabryce pracowało 38 osób, dzisiaj Servier zatrudnia aż 170 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: