SuperBiz wiadomości Handel podróbkami wart miliardy dolarów. Większość pochodzi z Chin

Handel podróbkami wart miliardy dolarów. Większość pochodzi z Chin

19.04.2016, godz. 13:30
FRANK DOLAR EURO KURS PIENIADZE KREDYT
foto: SHUTTERSTOCK

Światowy handel podrobionymi towarami ma wartość 461 mld dolarów rocznie. Aż 63,2 proc. z nich wytwarzana jest w Chinach, swoje dokłada też Turcja. Lista podrabianych towarów jest długa – znajdują się na niej m.in. kosmetyki, lekarstwa, żywność, części samochodowe, zabawki.

Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w roku 2013 (najnowsze dostępne dane) handel podróbkami stanowił 2,5 proc. wartości światowego importu. To wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z 2008 r. (wtedy robiono poprzednie badania tego typu).

Na handlu podróbkami traciły w latach 2011-13 najbardziej: USA (stamtąd pochodziło 20 proc. podrabianych marek lub łamanych patentów), Włochy (15 proc.), Francja i Szwajcaria (po 12 proc.).

63,2 proc. wszystkich podróbek przechwyconych w latach 2011-13 zostało wyprodukowanych w Chinach. Na drugim miejscu jest Turcja, skąd pochodziło 3,3 proc. podrobionych towarów, na trzecim – Singapur (1,9 proc.).

Czytaj również: Polacy kupują podróbki, bo nie stać ich na oryginalne produkty

W raporcie podkreślono, że podrabianie dotyczy szeregu sektorów gospodarki: od produktów luksusowych po towary codziennego użytku takie jak kosmetyki, lekarstwa czy żywność. Niektóre z nich - jak np. wadliwe części zamienne do samochodów, podrabiane lekarstwa o poważnych skutkach ubocznych, niebezpieczne zabawki - mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia konsumentów.

Obrót podrobionymi towarami najczęściej odbywa się za pomocą przesyłek pocztowych. Zdaniem autorów raportu odzwierciedla to rosnące znaczenie e-handlu. Trasy przerzutowe obecnie prowadzą m.in. przez Hong-Kong, Singapur,Zjednoczone Emiraty Arabskie. Inne punkty tranzytowe to kraje o rozpowszechnionej przestępczości zorganizowanej, słabych rządach czy te, w których toczą się konflikty zbrojne (np. Afganistan i Syria).  

Źródło: OECD, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: