SuperBiz wiadomości Hiszpanie nie chcą przechodzić na emeryturę

Hiszpanie nie chcą przechodzić na emeryturę

08.09.2016, godz. 16:39
Hiszpanie nie chcą przechodzić na emeryturę
foto: SHUTTERSTOCK

O ile Polacy narzekali na podwyższenie wieku emerytalnego za poprzedniej kadencji rządu, o tyle Hiszpanie, wręcz przeciwnie – chcą pracować dłużej. Z danych Narodowego Instytutu Statystyki wynika, że w Królestwie przybywa emerytowanych pracowników.

W Hiszpanii można zaobserwować tendencję, która uwidacznia się w większości państw członkowskich Unii Europejskiej – rośnie wiek emerytalny. Od 2027 r. Hiszpanie będą musieli pracować do 67. roku życia, jednak już teraz niechętnie rezygnują z aktywności zawodowej. W ciągu ostatnich pięciu lat o 30 proc. zwiększyła się liczba mieszkańców ojczyzny Almodóvara, którzy pracują po 65. urodzinach. Ogółem, w badanych okresie przybyło 160 tys. osób pracujących w wieku emerytalnym.

Przeczytaj również: Rząd obniża wiek emerytalny, a Polacy chcą pracować. Warunek jest jeden

Hiszpańskie statystyki wskazują, że na dłuższy okres pracy częściej decydują się kobiety. Nie dość, że są aktywne zawodowo, to jeszcze prowadzą własne firmy. Co druga hiszpańska emerytka, która nie odeszła z rynku pracy, ma własną działalność gospodarczą.

Przywiązanie Hiszpanów do działalności zarobkowej ma swoje uzasadnienie w liczbach. Hiszpańskie społeczeństwo nieuchronnie się starzeje. Blisko 6 proc. populacji ukończyło 80. rok życia. Stąd stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego.

Oprac. na podst. money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: