SuperBiz wiadomości Hiszpańskie kluby zwrócą państwu miliony euro

Hiszpańskie kluby zwrócą państwu miliony euro

04.07.2016, godz. 14:51
Waluta Euro
Waluta Euro foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska przyjrzała się działalności finansowej piłkarskich klubów w Hiszpanii. Dopatrzyła się licznych nieprawidłowości i zażądała zwrotu do państwowej kasy „zaoszczędzonych" przez kluby milinów euro. Okazało się, że kluby bezprawnie korzystały z niektórych ulg podatkowych i gwarancji bankowych.

- Profesjonalny futbol jest działalnością komercyjną, w którą zaangażowane są znaczące pieniądze, a pieniądze publiczne muszą podlegać uczciwym regułom dotyczącym konkurencji. Subsydia, które badaliśmy w tym przypadku, takie nie są - powiedziała Margrethe Vestager, komisarz UE ds. konkurencji.
Siedem hiszpańskich klubów ma oddać państwu kilkadziesiąt milionów euro. Real Madryt Barcelony, Athletic Bilbao i Osasuny mają zwrócić po 5 mln euro za to, że płaciły podatek jak dla organizacji non-priofit, czyli o 5 proc. niższy niż firmy– podaje Puls Biznesu. Dodatkowo z Realu Madryt – jak obliczyła KE - ma wpłynąć do budżetu państwa 18,4 mln euro w związku z zawyżoną transakcją zamiany działki z Madrytem. Od klubów Valencia, Elche i Hercules Komisja Europejska zażądała zwrotu odpowiednio 20,4 mln euro 3,7 mln euro i 6,1 mln euro – wylicza dalej Puls Biznesu . Pieniądze maja oddać swoim regionom, od których dostawały gwarancje bankowe i pożyczki na uprzywilejowanych warunkach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: