SuperBiz wiadomości Po raz pierwszy w historii twórcy zarobili na bibliotekach. Nawet 21 tys. zł!

Po raz pierwszy w historii twórcy zarobili na bibliotekach. Nawet 21 tys. zł!

09.02.2017, godz. 18:11
Biblioteka
foto: SHUTTERSTOCK

Od 40 zł do ponad 21,tys zł - w takiej wysokości honoraria z tytułu wypożyczeń bibliotecznych otrzymało aż 1185 autorów, tłumaczy, współtwórców oraz wydawców. Tego rodzaju wynagrodzenia wypłacono w Polsce po raz pierwszy.

Po raz pierwszy pieniądze z tego tytułu zostały wypłacone w grudniu 2016 roku. Wynagrodzenia otrzymali ci, którzy do końca sierpnia 2016 roku zarejestrowali się i złożyli specjalne oświadczenia woli. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, które zostało wyznaczone przez Ministerstwo Kultury do wypłat, poinformowało, że pieniądze otrzymało 1185 uprawnionych osób. Według wyliczeń Stowarzyszenia średnia wypłat wyniosła ok. 2000 zł.

Zobacz również: Tyle naprawdę wynoszą zarobki księży i budżety parafii

Wypłacenie wynagrodzeń jest możliwe dzięki tzw. dużej nowelizacji Prawa autorskiego z 2015 roku. Wystąpić o nie mogą nie tylko autorzy tekstów, ale także ilustratorzy i fotograficy. Prawo do niego mają również spadkobiercy autora pod warunkiem, że od jego śmierci nie minęło 70 lat.

Aby otrzymać pieniądze za 2017 rok należy złożyć lub zaktualizować swoje oświadczenia o woli otrzymywania wynagrodzenia do 31 sierpnia tego roku. W tym celu Copyright Polska uruchomiła platformę, która ułatwia przygotowywanie oświadczeń. Pieniądze na wypłaty pochodzą z Funduszu Promocji Kultury. Maksymalnie można liczyć na pięciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ok. 20 tys. zł).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: