SuperBiz wiadomości I wojna światowa była bardzo kosztowna. Ile wydano na zbrojenia?

I wojna światowa była bardzo kosztowna. Ile wydano na zbrojenia?

13.11.2015, godz. 11:00
dolary
foto: dreamstime

11 listopada obchodziliśmy nie tylko 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też zakończenia I wojny światowej. Ten pierwszy z dwóch ogólnoświatowych konfliktów zbrojnych miał nie tylko cenę symboliczną, wyrażoną piętnem, które odcisnął na świecie, ale i bardzo realną, wyrażoną w dolarach. Ile właściwie kosztowała I wojna światowa?

I wojna światowa trwała ponad cztery lata – od 26 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 r. W konflikcie życie straciło ok. 9 mln ludzi, a ponad 20 mln zostało rannych. Genezy konfliktu należy doszukiwać się już w 1815 r., kiedy podczas kongresu wiedeńskiego zdecydowano o nowym ładzie w Europie, który był potrzebny po rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich.

ZOBACZ TEŻ: Ile złota jest na świecie? Wcale nie tak dużo, jak myślicie

Pojęcie ładu było tu jednak względne – przez stulecie nierówności narastały, a niemal w całej Europie dochodziło do napięć na tle etnicznym, co w końcu musiało skończyć się wojną, która rozszerzyła się na cały świat. Ile ona kosztowała? W przeliczeniu na dzisiejszą wartość walut, mowa tu o 3,5 bln dolarów, czyli prawie 14 bln zł!

ZOBACZ TEŻ: 500 zł za bochenek. Tyle kosztuje najdroższy chleb świata

Tylko siedem głównych państw walczących w wojnie, czyli Niemcy, Austro-Węgry, Francja, Wielka Brytania,USA, Rosja i Włochy, wyprodukowało w sumie 151 tys. dział, 850 tys. karabinów maszynowych, 18 tys. moździerzy, miliard pocisków artyleryjskich, 340 tys. samochodów i 9,2 tys. czołgów. Pieniądze wydawano głównie na zbrojenia, ale do kosztów wojny wlicza się też straty pośrednie, związane np. ze zniszczeniami wojennymi.

Źródła: interia.pl, pb.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: