SuperBiz wiadomości Ile dni wolnego odbierzemy za dni świąteczne w 2016 r.

Ile dni wolnego odbierzemy za dni świąteczne w 2016 r.

24.11.2015, godz. 16:15
kalendarz, kalendarium, kartka z kalendarza
foto: EAST NEWS

Kodeks pracy mówi jasno: osoba zatrudniona na etacie nie może pracować więcej niż osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, a w wymiarze dobowym musi mieć zagwarantowany 11-godzinny nieprzerwany wypoczynek. Niekoniecznie jednak dwa dni wolnego, które w tygodniu przysługują pracownikowi, muszą przypadać w sobotę i niedzielę. Co więc dzieje się w wypadku, w którym musimy pracować w święto i niedzielę i ile dni wolnych przysługuje nam za święto wypadające w sobotę?

„Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy” - jasno stwierdza Kodeks pracy. Jeśli chodzi o dni ustawowo wolne od pracy, w tym roku pozostały nam jeszcze dwa – 25 i 26 grudnia, czyli Boże Narodzenie, przypadające – odpowiednio - w piątek i sobotę.

ZOBACZ TEŻ: PiS: Polacy sami zdecydują, jak długo będą pracować

Według Kodeksu pracy w święta niedozwolona jest praca w placówkach handlowych, także jeśli święto przypada w niedzielę. Na tej właśnie zasadzie w dni świąteczne zamknięte są sklepy w Polsce, chyba że „wykonywana przez nie praca jest konieczna ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności”.

W ten sposób działają właśnie restauracje, hotele czy stacje benzynowe. Praca w niedziele i święta jest też dozwolona choćby w komunikacji, w branży remontowej, ale tylko przy dokonaniu niezbędnych napraw, czy w związku ze świadczeniem usług medycznych. Otwarte mogą być także obiekty prowadzące działalność w zakresie kultury, czyli np. kina czy teatry.

ZOBACZ TEŻ: 12 zł za godzinę pracy? Projekt ustawy jest już gotowy

Osobom, które będą musiały przyjść do pracy np. w Boże Narodzenie czy w niedzielę, przysługuje jednak rekompensata. W takich przypadkach pracodawca jest zobowiązany zapewnić im inny dzień wolny od pracy – jeśli ktoś pracował w niedzielę, dzień ten musi przypadać na sześć dni przed lub po tej niedzieli, a w razie pracy w święto, pracownik musi odebrać sobie dzień wolny w ciągu okresu rozliczeniowego, czyli między jedną a drugą wypłatą.

Jeżeli szef nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego za niedzielę we wspomnianym terminie, musi mu dać wolne w ciągu okresu rozliczeniowego. A jeśli i to się nie uda, jest zobowiązany za każdą godzinę nadliczbową wypłacić pracownikowi podwojoną stawkę. Podobnie jest w przypadku braku możliwości odebrania wolnego za pracę w święto. Uwaga! - jeśli święto przypada w niedzielę, traktowane jest właśnie jak zwykła niedziela, a nie oddzielny dzień świąteczny.

ZOBACZ TEŻ: Zarobki kobiet i mężczyzn zrównają się… w 2133 r.!

Co zaś z odbieraniem wolnego, które przypadnie w sobotę? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Kodeks pracy mówi, że dniem wolnym od pracy jest niedziela, nie wspomina nic o sobocie. Każdy pracodawca może więc ustalić z pracownikiem, jaki dzień ten otrzyma wolny oprócz wolnej niedzieli (bądź innego dnia, który sobie za nią odbierze z wyjątkiem jednego obowiązkowego wolnego w niedzielę w miesiącu) – może to być sobota, ale nie musi.

Zgodnie z Kodeksem pracy, święto, które przypada w dzień inny niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Oznacza, to, że za każde święto, które przypadnie w dzień, w który pracownik ma zazwyczaj wolne (inny od niedzieli), będzie musiał otrzymać dzień dodatkowo wolny. Czyli, jeśli np. w czyjejś firmie to sobota jest zwykle dniem wolnym od pracy, pracownik otrzyma w tym roku dodatkowe wolne za 26 grudnia (drugi dzień świąt Bożego Narodzenia), bo w tym roku przypada on w sobotę. Jeśli ktoś zostanie wezwany do pracy w dzień, w którym zazwyczaj nie pracuje (a nie jest to niedziela) i dodatkowo będzie wtedy przypadało święto, także będzie mógł liczyć na odebranie dwóch dni wolnych.

ZOBACZ TEŻ: Firma farmaceutyczna chce zmienić nazwę przez… terrorystów!

Podsumowując, w 2016 r. żadne z 13 ustawowych świąt nie przypada w sobotę, a więc pracownikom mającym zazwyczaj wolne w soboty za każdy dzień ustawowo wolny od pracy będzie przysługiwał tylko jeden dzień wolnego. Jeśli jednak na przykład w którejś firmie dniem wolnym od pracy, prócz niedzieli, jest piątek, pracownicy otrzymają podwójny dzień wolny za 1 stycznia i 11 listopada, bo właśnie w ten dzień przypadają te święta. Rok 2016 będzie tym samym najkorzystniejszy dla tych, którzy mają wolne w poniedziałki: oni odbiorą podwójne wolne za Poniedziałek Wielkanocny 28 marca, święto Wojska Polskiego 15 sierpnia i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: