SuperBiz wiadomości Ile kosztuje ekshumacja?

Ile kosztuje ekshumacja?

13.09.2016, godz. 12:44
Ekshumacja zwłok
foto: Super Express

Specjalny zespół śledczych z Prokuratury Krajowej podjął decyzję o ekshumowaniu wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej – poinformowało radio RMF FM. Zespół kierowany przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka przejął prowadzenie śledztwa smoleńskiego od Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Część ofiar katastrofy była już ekshumowana. Koszty tamtej procedury prokuratura szacowała na ok. 100 tys. zł.

Na tę kwotę składały się koszty przeprowadzenia całej procedury, ale również specjalistycznych badań.

Tym razem, jak informuje RMF FM, ekshumowane będą wszystkie ofiary, z wyjątkiem tych, których szczątki były już badane w czasie śledztwa. Do przeprowadzenia badań zaangażowano zaangażowano dodatkowych ekspertów. Jak przekazała RMF FM rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik, „nawiązano kontakty ze znanymi ośrodkami naukowymi w Europie w celu przeprowadzenia dodatkowych badań i ekspertyz”. Co to za ośrodki i eksperci – tego nie ujawniła.

Czytaj również: Rusza sprzedaż cegiełek na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego [ZDJĘCIA]

Decyzja prokuratury to jedna z trzech okoliczności, w których można dokonać ekshumacji zwłok (podejmuje się ją, jeśli ma wątpliwości co do przyczyny zgonu zmarłej osoby). Pozostałe dwie to: decyzja rodziny, która chce przenieść zwłoki do innego grobu bądź na inny cmentarz. Ekshumacji może się także domagać inspektor sanitarny, jeśli zapadnie decyzja o tym, że cmentarz będzie spełniał inny cel.

Zgodę na przeprowadzenie ekshumacji wydaje powiatowy inspektor sanitarny. Przepisy mówią o tym, że ekshumację przeprowadza się:
1. w okresie od 16 października do 15 kwietnia,
2. we wczesnych godzinach rannych,
3. przy ekshumacji może być obecna tylko najbliższa rodzina zmarłego,
4. o terminie ekshumacji należy zawiadomić właściwego terenowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który wykonuje nadzór nad ekshumacją.

Koszty przeprowadzenia ekshumacji, której celem przeniesienie szczątków do innego grobu lub na innych cmentarz uzależnione są od:
- ilość ekshumowanych szczątków;
- data pochowania ekshumowanych szczątków;
- forma, w jakiej szczątki były chowane;
- miejsce, z którego szczątki mają być ekshumowane – jego rodzaj, typ ziemi i inne warunki wpływające na poziom skomplikowania procesu wydobycia;
- miejsce, na które szczątki mają zostać przeniesione – nie tylko jego rodzaj, ale też odległość od pierwszego grobu;
- rodzaj nagrobków znajdujących się na mogiłach;
- opłaty za groby – zarówno ten, z którego szczątki są przenoszone, jak i ten, w którym mają zostać pochowane.

Zobacz: „Smoleńsk” kosztował 10 mln zł. To dobrze wydane pieniądze?

Powszechnie przyjętą zasadą jest, że ciało ludzkie ulega mineralizacji w ciągu około 10 lat od pochowania (w przypadku gleb mokrych i gliniastych jest to 20 lat). Jeśli ciało nie uległo mineralizacji, zostaje wydobyte razem z trumną, która zostaje umieszczona w specjalnie przygotowanej do tego celu skrzyni. Po dotarciu na miejsce, w którym szczątki mają być pochowane, trumnę (bez jej otwierania) bezzwłocznie wyjmuje się ze skrzyni ekshumacyjnej i chowa w nowym grobie.

Jeśli ciało uległo już mineralizacji, zostaje (wraz z resztkami trumny) umieszczone w nowej trumnie (tzw. trumnie ekshumacyjnej), która zostaje pochowana w nowym miejscu.

Koszt całej procedury waha się od ok. 500 do ok. 2,5 tys. zł.

MK


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: