SuperBiz wiadomości Ile kosztuje firmę obsługa księgowa?

Ile kosztuje firmę obsługa księgowa?

01.03.2017, godz. 13:00
Podatki
foto: SHUTTERSTOCK

W Polsce działa obecnie ok. 3,5 mln firm. Każda z nich musi prowadzić rozrachunki z urzędem skarbowym i zakładem ubezpieczeń społecznych, a także z pracownikami. To sprawia, że dobrzy specjaliści od ksiąg rachunkowych i kreatywnej księgowości są zawsze w cenie. Oczywiście zdarza się, że przedsiębiorca sam podejmuje się tego zadania, ale jest to sytuacja spotykana dość rzadko, głównie przy prostych formach opodatkowania. Ile kosztuje firmę obsługa księgowa w zależności od formy, na którą zdecydują się jej właściciele?

– Wysokość kosztów prowadzenia księgowości może być bardzo różna. W największej mierze zależy bowiem od specyfiki firmy i sposobu jej rozliczania – wskazuje Maria Chochorek, dyrektor finansowy Tax Consilium. – Tzw. mali przedsiębiorcy oraz spółki osobowe, czyli podmioty rozliczane w oparciu o PKPiR są „najtańsze w utrzymaniu" – ich właściciele mogą samodzielnie prowadzić rozliczenia.

Sprawdź także: Chcesz pracować w branży finansowej? Poznaj najbardziej perspektywiczne zawody

Rozwiązaniem, które może im to ułatwić, są różne oprogramowania finansowo-księgowe. Jego miesięczny koszt zaczyna się od 20 zł. Opłaty najczęściej pobierane są w formie abonamentu. Plusem oprogramowania, działającego w modelu abonamentowym jest to, że automatycznie się aktualizują. Dzięki temu właściciel firmy nie musi we własnym zakresie monitorować zmian ustawodawczych. Samodzielne prowadzenie rozliczenia to zdecydowanie najtańsza, ale i najbardziej czasochłonna opcja, na jaką może zdecydować się przedsiębiorca.

Ile kosztuje biuro rachunkowe?
– Mali przedsiębiorcy mogą również zlecić rozliczenia biurom rachunkowym, które cenę za rozliczanie opracowują w zależności od miesięcznej liczby wystawionych faktur i liczby zatrudnionych pracowników (ceny zaczynają się już od 100 zł). Podobnie rzecz się ma z firmami rozliczanymi ryczałtem (tzw. „ewidencją ryczałtową") – tłumaczy Maria Chochorek.

Czytaj też: Jak wybrać biuro rachunkowe

Koszt obsługi księgowej firmy przez biuro rachunkowe może wynieść 100 lub nawet 1000 zł. Cena uzależniona jest m.in. od tego jaką księgowość prowadzi firma – uproszczoną, jak jednoosobowe działalności gospodarcze czy pełną, jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ma na nią wpływ także umowa, jaką przedsiębiorca podpisze z biurem rachunkowym.
Wybierając to rozwiązanie, warto pamiętać, że  biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności prawnej za swoje działania. Co to znaczy? Jeśli w rozliczenie wkradnie się błąd lub nie zostanie zostanie ono złożone na czas, konsekwencje za to poniesie nie biuro rachunkowe, lecz właściciel firmy.

Ile kosztuje księgowa?
– Największe koszty księgowe ponoszą firmy rozliczane w oparciu o tzw. „pełną księgowość" (czyli spółki prawa handlowego prowadzące księgi rachunkowe). W tym przypadku koszty również są różne – zależą od specyfiki danej firmy (tego, czy spółka prowadzi rozrachunki zagraniczne, ilu pracowników zatrudnia). Najczęściej takie firmy zatrudniają księgową, a jeśli skala ich działalności jest duża – tworzą cały dział księgowości – powiedziała ekspertka Tax Consilium.

Zobacz również: Ile kosztuje rozkręcenie biznesu

Zatrudnienie księgowego, wiąże się oczywiście z koniecznością zapłacenia mu wynagrodzenia. Ile kosztuje księgowa? Jak wynika z danych firmy Sedlak & Sedlak z lutego 2017 r., w Polsce co czwarty przedstawiciel tej profesji otrzymuje za swoją pracę ponad 4 516 zł brutto miesięcznie, natomiast co drugi od 2 700 do 4 516 zł. Najczęściej występująca pensja na tym stanowisku to 3 500 zł. Firma przeprowadziła to badanie na 8 047 księgowych.

Jak wybrać partnera w księgowości?
– Należy jednak pamiętać, że księgowość to nie tylko prowadzenie rozrachunków, to także doradztwo i pomoc przedsiębiorcom. Wybierając partnera w księgowości, należy szukać takich rozwiązań, które faktycznie wpływają na efektywne zarządzanie firmowymi finansami – Chochorek.

Źródło: Superbiz.pl, Sedlak & Sedlak, Tax Consilium

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: