SuperBiz wiadomości Ile kosztuje organizacja Pierwszej Komunii Świętej?

Ile kosztuje organizacja Pierwszej Komunii Świętej?

27.03.2017, godz. 12:54
Komunia święta
Komunia święta foto: SHUTTERSTOCK

To już ostatni moment na rozpoczęcie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej. Maj zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim rozpoczną się uroczystości w kościołach oraz przyjęcia w domach i restauracjach. Komunia to wielkie wydarzenie dla wielu dzieci i ich rodziców, które wiąże się również ze sporymi kosztami. Zobacz, jaki to wydatek.

Niezbędnym elementem na liście komunijnych zakupów jest strój dla dziecka, czyli tzw. alba. Jej koszt kształtuje się od 100 do 150 zł. Możemy zaoszczędzić nawet 50 proc. tej sumy, jeśli zdecydujemy się na zakup używanego stroju. Duże grono rodziców rodziców decyduje się jednak na zakup dodatkowego ubranka, w które dziecko będzie mogło się przebrać po uroczystości kościelnej. W takiej sytuacji koszty istotnie rosną. Zakup garnituru lub sukienki komunijnej wraz ze wszystkimi dodatkami to wydatek od 300 zł do nawet 1 tys. zł.

Sprawdź także: Zobacz najmodniejsze prezenty na Pierwszą Komunię Świętą

Wystrojenie dziewczynki na Pierwszą Komunię Świętą wiąże się zwykle z wyższymi kosztami niż w przypadku chłopca. Droższe są zarówno stroje, jak i akcesoria. Ponadto dziewczynce potrzebne jest znacznie więcej rzeczy, m.in. wianek, torebka czy rękawiczki. Rodzice coraz częściej posyłają córki przed komunią do fryzjera, co również trochę kosztuje. Różnica wynosi łącznie ok. 200–300 zł.

Akcesoria i prezenty
Bez względu na płeć dziecka, rodzice dzieci szykujących się do Pierwszej Komunii muszą zaopatrzyć je w książeczkę do nabożeństwa, łańcuszek wraz z medalikiem lub krzyżykiem oraz Pismo Święte. Ich łączny koszt to kolejne kilkaset złotych.

Czytaj też: Prezenty na komunię kupisz w Biedronce

Najbardziej kontrowersyjną kwestią są wydatki związane z prezentami komunijnymi. Trudno precyzyjnie oszacować ich koszty. Coraz rzadziej marzeniem dziecka jest rower, jak było kiedyś. Dziś w cenie są kłady, smartfony, konsole do gier czy komputery. W zależności od tego co wybierzemy prezent może być więc stosunkowo tani, jak i bardzo drogi.

Przyjęcie dla rodziny
Jednym z najdroższych elementów Pierwszej Komunii Świętej jest organizacja przyjęcia dla rodziny. Coraz więcej osób, zwłaszcza w miastach, decyduje się na zapraszanie gości do restauracji. Zwykle wiąże się to z koniecznością opłaty ok. 100 zł "za talerzyk". W oszczędnej wersji – gdy zdecydujemy się na zaproszenie tylko rodziców chrzestnych wraz z osobami towarzyszącymi, rodzeństwa rodziców i dziadków, czyli ok. 15 osób – koszt organizacji przyjęcia wyniesie więc ok. 1500 zł. Gdy liczba gości wyniesie 30 osób, będą to już 3 tys. zł.

Zobacz również: Ile kosztuje pierwsza komunia święta? Nawet ponad 3 tys. zł

Zdecydowanie tańszą opcją jest przygotowanie obiadu dla rodziny w domu, jednak jest to rozwiązanie dla osób, które organizują przyjęcie na mniejszą liczbę gości i mają warunki, aby ich ugościć.

Ile dać księdzu?
W komunijnym budżecie warto uwzględnić także wydatki na ceremonię w kościele. Wchodzi w nie koszt dekoracji kościoła, pamiątek i datku dla kapłana. Ten ostatni teoretycznie jest dobrowolny, jednak praktyka pokazuje, że przeciętnie jest to ok. 150 zł. W niektórych parafiach przygotowaniami do Pierwszej Komunii zajmują się specjalne zawiązane w tym celu komitety rodziców. W takiej sytuacji, wydatki związane z ceremonią kościelną zwykle są sumowane i dzielone przez liczbę dzieci. Wówczas jej koszt zmniejsza się do 25–100 zł od osoby.
Rodzice, którzy przygotowują się do organizacji Pierwszej Komunii Świętej dziecka muszą więc liczyć się z wydatkiem co najmniej 1 tys. zł. Jest to jednak wersja bardzo oszczędna, przy której będą musieli zrezygnować całkiem z mniej koniecznych wydatków. Średnie kwoty przeznaczane na tę okazję wynoszą zaś 2,5–3 tys. zł.

Źródło: polskieradio.pl, pomorska.pl

autor: Grażyna Stefańska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: