SuperBiz wiadomości Ile kosztuje pobyt na izbie wytrzeźwień

Ile kosztuje pobyt na izbie wytrzeźwień

15.05.2017, godz. 14:39
izba wytrzeźwień, Łódź
foto: hondanews

Ile kosztuje pobyt na izbie wytrzeźwień? To pytanie na początku sezonu plenerowych imprez staje się aktualne jak w żadnym okresie roku. Choć nikomu nie życzymy pobytu w podobnym przybytku, warto wiedzieć, ile on kosztuje i kto może tam trafić.

Ile kosztuje noc w izbie wytrzeźwień?
Choć polskie prawo zabrania spożywaniu napojów wyskokowych w tzw. miejscach publicznych, wiele osób, szczególnie w okresie letnim, ryzykuje mandat i bawi się ze znajomymi w plenerze. Podczas powrotu do domu, nieważne czy to z parku, pubu czy domówki, możemy natknąć się na stróżów prawa, których może zaniepokoić nasz stan.

ZOBACZ TEŻ: Alkohol w miejscach publicznych? Sprawdź, co na to Polacy [INFOGRAFIKA]

Warto tu wskazać, że samo przebywanie pod wpływem alkoholu w miejscu publicznym nie jest zabronione, ale, jeśli nie przestrzegamy norm społecznych czy siejemy zgorszenie (czyli np. zaczepiamy przechodniów, zachowujemy się agresywnie itd.), bądź też zagrażamy zdrowiu i życiu swojemu lub innych (wchodzenie pod samochód, wywracanie się), możemy zostać doprowadzeni do izby wytrzeźwień. Ma ona za zadanie, mówiąc kolokwialnie, doprowadzenie nas do porządku. Dostaniemy miejsce, w którym możemy „odpocząć”, wodę, kawę czy herbatę, będziemy też pod opieką lekarską, a z izby zostaniemy wypuszczeni po badaniu, które stwierdzi, że jesteśmy trzeźwi. Za te wszystkie „przyjemności” musimy zapłacić sami.

ZOBACZ TEŻ: [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE] Jaki majątek ma Konstanty Radziwiłł?

O stawce za jeden pobyt decyduje samorząd, na terenie którego znajduje się izba wytrzeźwień, ale nie może on ustalić dowolnej opłaty. Maksymalna stawka jest zapisana w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i wynosi równo 300 zł. Podlega ona jednak waloryzacji, a o zmianach w specjalnym obwieszczeniu informuje minister zdrowia. Ostatni taki dokument pochodzi z 3 lutego 2017 r. Według niego za pobyt na izbie zapłacimy maksymalnie 298,18 zł.Źródło: Internetowy system aktów prawnych, isap.sejm.gov.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: