SuperBiz wiadomości Ile kosztuje utrzymanie grobu na największych cmentarzach w Polsce

Ile kosztuje utrzymanie grobu na największych cmentarzach w Polsce

25.10.2016, godz. 15:39
Cmentarz Centralny w Szczecinie – 20 lat – 338 zł
foto:

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. W tym czasie wielu z nas odwiedza cmentarze. Pamiętaj, że po 20 latach od pochówku grób bliskiej osoby może zniknąć, jeśli nie opłacisz miejsca na nekropolii.

W Polsce za pochówki trzeba płacić. Ale to nie wszystko. Grób zwykle od razu opłacony jest na 20 lat. Po tym czasie, jeśli nie opłaci się danego miejsca, to można pochować tam kolejną obcą osobę. O opłatach za groby trzeba pamiętać, bo zarząd cmentarza nie musi informować rodziny o upływającym terminie ważności opłaty. Formalności z tym zawiązane załatwia się w biurze zarządu cmentarza.

Zobacz: Jak otworzyć sklep zoologiczny

Opłata za groby zależy od wielu czynników. Na niektórych cmentarzach opłata za grób na pierwsze 10, 15 czy 20 lat jest taka sama jak na następne 20, ale czasami prolongaty są nieco tańsze od pierwszych opłat. Kwota za tradycyjne jednoosobowe miejsce pochówku zależy od cmentarza oraz miasta i waha się od ok. 350 zł nawet do ok. 2 tys. zł. Średnio na ten cel trzeba przeznaczyć ok. 1 tys. zł. Stawka rośnie w przypadku grobu podwójnego czy rodzinnego oraz murowanego.

Inne stawki obowiązują w przypadku pogrzebania urny. Na przykład za udostępnienie niszy urnowej w kolumbarium na 50 lat trzeba zapłacić ok. 1,7-3 tys. zł. Niekiedy do kosztów związanych z utrzymaniem grobu, trzeba jeszcze doliczyć opłatę za wodę, np. na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu to 43 zł na 20 lat.

Zobacz: Znicze szklane w promocji. Markety prześcigają się w ofertach

Opłata za miejsce zależy nie tylko od wielkości grobu, ale także samej jego lokalizacji. Na przykład  za miejsce w Alei Zasłużonych może rosnąć nawet do 5 tys. zł. Jednak w tym przypadku mamy pewność, że po upływie  20 lat grób nie zniknie, bo jest to miejsce wykupione na stałe.

W dzisiejszych czasach wiele osób nie może dbać o mogiły bliskich ze względu na zmianę miejsca zamieszkania. Ale mogą wykupić odpowiednią usługę świadczoną przez specjalistyczne firmy lub samych zarządców cmentarzy. Roczna opłata za utrzymanie porządku na grobie to ok.450 zł (ok. 38 zł miesięcznie).

Opłaty za zachowanie istniejącego grobu przez 20 lat na największych cmentarzach w Polsce:

Cmentarz Centralny w Szczecinie – 338 zł

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu – 650 zł

Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie - 1750 zł

Cmentarz św. Jakuba w Olsztynie – 930 zł

Cmentarz Junikowo w Poznaniu – 640 zł

Cmentarz Rakowicki w Krakowie - 1360 zł

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: