SuperBiz wiadomości Ile kosztuje wychowanie dziecka? Mamy najświeższe dane

Ile kosztuje wychowanie dziecka? Mamy najświeższe dane

01.06.2017, godz. 15:37
500 plus vs aktywność zawodowa kobiet
foto: SHUTTERSTOCK

1 czerwca dzieci na całym świecie mają swoje święto – Dzień Dziecka. W tym dniu czekają je wyjątkowe wydarzenia, upominki od rodziców czy atrakcje przygotowane przez szkoły, miasta a nawet parę prezydencką. Jednak dzieci to nie tylko źródło szczęścia, ale także odpowiedzialność oraz... wydatki. Centrum im. Adama Smitha przygotowało coroczny raport „Koszty wychowania dzieci 2017". Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje wychowanie pociechy.

W momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat, nikt nie zastanawia się nad kosztami, które będzie musiał ponieść w związku z jego wychowaniem. Centrum im. Adama Smitha wyliczyło natomiast, ile potrzeba na utrzymanie potomka do 18. roku życia.

Na jedno dziecko rodzice wydają przeciętnie 176 tys. złotych do nawet 200 tys. złotych. Dwójka pociech to wydatek rzędu od 317 tys. do nawet 368 tys. złotych. Proporcjonalnie - im więcej dzieci, tym większe wydatki. Na trójkę rodzic wydaje od ok. 422 tys. zł do 484, a na czwórkę - od ok. 528 tys. do 582 tys. zł. Kwota ta to przeciętnie 15-30 proc. miesięcznego budżetu domowego.

Zobacz także: Dzień Dziecka. Sprawdź aktualne promocje w Lidlu i Biedronce


Autorzy badania przypominają, że rodzicielstwo nie jest wyłącznie rezultatem kalkulacji ekonomicznych kosztów i korzyści. Jednak wciąż niski wskaźnik przyrostu naturalnego w Polsce jest spowodowany w głównej mierze brakiem poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego oraz obawą o niski poziom życia.

Sprawdź również: Dzień Dziecka. Strach kupować zabawki! W 2016 r. z rynku wycofano 55 tys. sztuk!


Pomóc rozwiązać ten problem ma m.in. rządowy Program 500 Plus, który daje finansowe wsparcie rodzinom na drugie i kolejne dziecko. Choć ostatnie miesiące pokazały, że w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci to na realne szacunki trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie wskazują one, że w 2035 roku może być ponad 2 miliony Polaków mniej. Jeśli koszty życia nadal będą rosnąć – a ta tendencja utrzymuje się rokrocznie – o dodatni przyrost naturalny może być trudno.

 

Źródło: / raport Centrum im. A. Smitha - „Koszty wychowania dzieci 2017"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: