SuperBiz wiadomości Ile kosztuje wyjazd do sanatorium?

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium?

14.05.2017, godz. 14:00
Sanatorium
foto: SE/EAST NEWS

Twoje zdrowie szwankuje, cierpisz na choroby przewlekle, a może potrzebujesz rehabilitacji? Pomyśl o leczeniu uzdrowiskowym. Wyjazd do sanatorium to doskonała okazja, żeby podreperować swoje zdrowie, skorzystać z zabiegów i dobrodziejstw miejscowego klimatu. Dowiedz się, jak starać się o wyjazd na leczenie w uzdrowisku i ile to kosztuje.

Ile kosztuje pobyt w sanatorium?
W uzdrowisku możesz się leczyć na trzy sposoby: w sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym lub ambulatoryjnie.

W szpitalu uzdrowiskowym - w ramach zwolnienia
Leczenie w szpitalu sanatoryjnym trwa 21 dni, jest bezpłatne (dotyczy to zakwaterowania i wyżywienia, a także zabiegów i leków zaleconych przez lekarza, NFZ nie pokrywa jedynie kosztów dojazdu na miejsce kuracji) i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, które wystawia tenże szpital. Z tej formy leczenia mogą skorzystać pacjenci po leczeniu szpitalnym. Odpowiednie skierowanie wypisuje lekarz szpitala, w którym się leczyłeś. Jeżeli skierowanie wystawione jest bezpośrednio po zakończonym leczeniu szpitalnym, lekarz ten powinien dołączyć kartę informacyjną zawierającą opis przebiegu choroby, opis leczenia, wyniki badań pomocniczych oraz zalecenia.

Sprawdź koniecznie: Ubezpiecz mieszkanie przed wakacjami

Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym powinno odbyć się w ciągu 6 miesięcy od daty wypisania z oddziału szpitala lub kliniki. Okres ten może być przedłużony jeżeli twój stan tego wymaga. Natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. W trakcie turnusu otrzymujesz co najmniej 96 zabiegów (średnio co najmniej 4 zabiegi fizykalnych dziennie), przez 6 dni w tygodniu.

Ambulatoryjnie - NFZ płaci za zabiegi, kuracjusz za pobyt
Jeśli chcesz skorzystać z tej formy leczenia, sam decydujesz gdzie i kiedy podejmiesz leczenie. Jedziesz do wybranej przez siebie miejscowości uzdrowiskowej, a za pobyt sam płacisz. Na własną rękę organizujesz wyżywienie i zakwaterowanie, NFZ płaci jedynie za zabiegi zlecone przez lekarza i za opiekę medyczną w wyznaczonej przychodni rehabilitacyjnej. Masz prawo do 3 bezpłatnych zabiegów dziennie w ciągu 6 lub 18 dni zabiegowych w dowolnym zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Jeśli zdecydowałeś się na leczenie ambulatoryjne, musisz na to poświęcić urlop wypoczynkowy. Skierowanie na to leczenie jest oceniane tak samo jak w przypadku lecznictwa stacjonarnego i musi być potwierdzone przez NFZ. Możesz z niego skorzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

W sanatorium - w ramach urlopu wypoczynkowego
Turnus w sanatorium odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego, jest częściowo odpłatny i trwa najczęściej 21 dni - nie krócej. Taki czas jest potrzebny, by stosowane w sanatorium zabiegi przyniosły pożądany efekt leczniczy, który utrzyma się na dłużej. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny - z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania.

Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. W ramach kuracji w sanatorium powinieneś mieć w sumie 54 zabiegi. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.

Czytaj również: Dziedziczenie długów. Jak nie spłacać długów po rodzinie?

Do sanatorium w ramach skierowania NFZ może wyjechać każdy ubezpieczony, którego stan zdrowia wymaga takiego leczenia. Turnus w sanatorium trwa najczęściej 3 tygodnie - nie krócej. Taki czas jest potrzebny, by stosowane w sanatorium zabiegi przyniosły pożądany efekt, który utrzyma się przez dłuższy okres. Zalecane jest korzystanie z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Jak wyjechać do sanatorium
Krok 1:
Zdobądź skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Wystawi ci je lekarz, który ma podpisaną umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (pierwszego kontaktu, rodzinny lub specjalista). Przy wypisywaniu skierowania bierze pod uwagę twój aktualny stan zdrowia potwierdzony aktualnymi badaniami. Nie musisz do wniosku dołączać wszystkich badań, wystarczy jeśli lekarz wpisze ich wyniki do formularza. Odpowiedni druk powinien mieć lekarz wypisujący wniosek o leczenie sanatoryjne. W skierowaniu może on wskazać proponowane miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego, ale nie jest to wiążące dla lekarza specjalisty NFZ.

Krok 2:
Przekaż skierowania do oddziału NFZ
Skierowanie powinieneś przekazać do oddziału wojewódzkiego NFZ właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub poprosić o przesłanie lekarza, który wystawił ci skierowanie. Skierowanie, które wpływa do oddziału Funduszu jest rejestrowane i otrzymuje indywidualny numer. Na podstawie tego numeru możesz sprawdzić bezpłatnie swoje miejsce w kolejce oczekujących na wyjazd w przeglądarce skierowań pod adresem https://skierowania.nfz.gov.pl. Okres ważności potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe wynosi 18 miesięcy od daty wystawienia. Jeżeli w tym czasie leczenie nie zostało rozpoczęte, NFZ odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił w celu ponownej weryfikacji, a lekarz powinien je przesłać w ciągu 30 dni od dnia otrzymania z powrotem do oddziału NFZ (nie tracisz przez to swego miejsca w kolejce).

Krok 3:
Czekaj na decyzję NFZ
W oddziale wojewódzkim Funduszu lekarz balneolog (specjalista leczenia uzdrowiskowego i zabiegów fizykoterapii) ocenia zasadność skierowania. W razie potrzeby może zażądać od lekarza kierującego, żeby uzupełnił dokumentację medyczną lub skierował cię na dodatkowe badania.

Jeżeli lekarz balneolog zdecyduje, że powinieneś podreperować zdrowie w uzdrowisku i są wolne miejsca w odpowiednich sanatoriach oddział wojewódzki Funduszu potwierdza skierowanie i doręcza ci je pocztą nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Otrzymasz też informację o terminie i miejscu wyjazdu (miejsce i zakład lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje lekarz specjalista NFZ).

Zobacz też: Prywatna firma skontroluje pracowników na L4

Jeśli chcesz pojechać do sanatorium z małżonkiem musisz wiedzieć, że NFZ nie ma obowiązku zapewnić Wam wspólnego wyjazdu (tzn. w tym samym terminie i do tego samego uzdrowiska, chyba że jedno z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65. rok życia.

Gdy rezygnujesz ze skierowania
Jeżeli zrezygnujesz z pobytu w sanatorium, musisz jak najszybciej wysłać do NFZ pismo z uzasadnieniem rezygnacji. Jeśli będzie ona uzasadniona (np. wypadek losowy, nagłe zachorowanie potwierdzone zaświadczeniem lekarskim), NFZ wyznaczy ci nowy termin wyjazdu do uzdrowiska. Jeżeli NFZ nie uwzględni twojego uzasadnienia, będziesz musiał starać o nowe skierowanie od lekarza.

Ile płacisz za dzień pobytu w sanatorium
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest częściowo odpłatny - z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.

Najdroższy jest okres od 1 maja do 30 września, natomiast od 1 października do 30 kwietnia jest taniej.
pokój 1-osobowy z łazienką – 36,10 zł w sezonie, poza sezonem – 28,80 zł
pokój 1-osobowy studio - w sezonie 33 zł, poza sezonem – 23 zł
pokój 1-osobowy bez łazienki - w sezonie 29,30 zł, poza sezonem – 22 zł
pokój 2-osobowy łazienką - w sezonie 24,10 zł, poza sezonem – 17,30 zł
pokój 2-osobowy studio - w sezonie – 22 zł, poza sezonem – 14,60 zł
pokój 2-osobowy bez łazienki - w sezonie – 17,30 zł, poza sezonem - 12,50 zł
pokój wieloosobowy z łazienką - w sezonie 13,10 zł, poza sezonem – 11 zł
pokój wieloosobowy studio - w sezonie – 12 zł, poza sezonem – 10,50 zł
pokój wieloosobowy bez łazienki - w sezonie 10,50 zł, poza sezonem - 9,40 zł

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: