SuperBiz wiadomości Ile kosztuje wypożyczenie miejskich rowerów

Ile kosztuje wypożyczenie miejskich rowerów

27.05.2017, godz. 15:00
WARSZAWSKIE CZWARTKI. Nowe Veturilo
foto: Materiały prasowe

Ile kosztuje wypożyczenie miejskiego roweru w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi? W każdym mieście obowiązują inne taryfy i zasady użytkowania. Wyjątkowo słono trzeba płacić za zgubienie roweru.

Warszawa

Ile kosztuje wypożyczenie rowerów miejskich w Warszawie? Przed wypożyczeniem pojazdu jednorazowo trzeba wpłacić 10 zł w ramach tzw. opłaty inicjalnej. Następnie każde 20 minut jeździmy za darmo. Od 21 minuty do 60 naliczana jest opłata 1 zł. Następnie druga godzina jazdy to wydatek 3 zł, trzecia 5 zł, a czwarta i każda kolejna godzina to wydatek 7 zł. Maksymalnie można jeździć 12 godzin. Przekroczenie tego czasu wiąże się z opłatą 200 zł.

Zobacz: Przejazd autem tańszy niż Uberem? Nietypowa wypożyczalnia samochodów

Jazda rowerem miejskim po stolicy nie jest zupełnie bezstresowa. Może wiązać się z wysokimi kosztami. Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru tradycyjnego może kosztować wypożyczającego 2 tys. zł. Jeśli taki los spotka tandem, to pula ta rośnie aż do 7 tys. zł. Jeśli zgubi się rower dziecięcy lub pociecha zniszczy pojazd, to rodzic będzie zobowiązany do zapłaty 1,9 tys. zł.

Łódź

Inaczej sytuacja wygląda w Łodzi. Tutaj obowiązują dwie taryfy: normalna i ulgowa. Taryfa inicjalna to 20 zł. Do 20 minut jeździ się za darmo, a od 21 do 60 minut kosztuje złotówkę. Jeśli na „rowerowym koncie” jest minimalna pula 10 zł, to wówczas za drugą godzinę jazdy płaci się 3 złote, a kolejną 5 zł. W Łodzi osoby na co dzień poruszające się komunikacją miejską mają prawo do korzystania z taryfy ulgowej na stacjach rowerowych. W przeciwieństwie do osób bez prawa do ulgi, za drugą godzinę wypożyczenia jednośladu płacą 2 zł, a kolejną 3 zł.

Katowice

Miejskimi rowerami pojeździmy też w Katowicach. Tutaj cennik przedstawia się następująco: opłata inicjalna 10 zł, pierwszy kwadrans jazdy jest za darmo, od 16 do 60 minut jazdy trzeba zapłacić 1 zł, druga godzina kosztuje już 2 zł, a trzecia 3 zł, czwarta godzina i kolejna to wydatek 4 zł. Za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia trzeba zapłacić karę rzędu 200 zł. Kradzież, zgubienie lub zniszczenie roweru wiąże się z karą 2 tys. zł.

Wrocław

Jeszcze inaczej prezentuje się cennik wypożyczenia miejskich rowerów w stolicy Dolnego Śląska. We Wrocławiu opłata inicjalna to 10 zł. Do 20 minut jeździmy za darmo. Następnie od 20 do 60 minut trzeba zapłacić 2 zł, a kolejna godzina to wydatek rzędu 4 zł. Kary są takie same jak w Katowicach.

Kraków

Od przedstawionych systemów odbiega model miejskiego roweru w Krakowie. Tutaj obowiązuje opłata za każdą minutę: 0,19 zł. Wypożyczenie pojazdu na 12 godzin kosztuje 29 zł. Jeśli cyklista przekroczy ten czas, to za każdą minutę zostanie naliczona opłata 0,19 zł. Mieszkańcy Krakowa mają do wyboru oferty długoterminowe, np. każdego dnia miesiąca mogą jeździć przez godzinę, płacąc za to 19 zł (0,63 zł za godzinę) lu 90 minut dziennie, płacąc 24 zł (0,80 zł za godzinę). Istnieje też ulgowa opłata roczna: odpowiednio 179 zł (0,49 zł za godzinę) i 224 zł (0,61 zł za godzinę).

Zobacz: Truskawki będą tańsze

tagi: Ile kosztuje
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: