SuperBiz wiadomości Ile kosztuje życie studenta w Polsce?

Ile kosztuje życie studenta w Polsce?

04.10.2016, godz. 13:06
student
foto: Dreamstime

Utrzymanie studenta w Polsce kosztuje co najmniej 1000–1200 zł miesięcznie. Jest to jednak absolutne minimum. Wydatki żaków mogą być znacznie wyższe. Ich wysokość zależy przede wszystkim od miasta, uczelni czy kosztów transportu lokalnego – wynika z raportu Związku Banków Polskich.

Jednym z największych wydatków studenta jest zapewnienie sobie dachu nad głową. Najdroższym rozwiązaniem, zarówno w akademiku, jak i w przypadku najmu rynkowego, jest samodzielne lokum. Jak powiedział Przemysław Barbrich z ZBP, ceny w akademikach są mocno zróżnicowane – zaczynają się od 300 do 350 zł, ale zdarzają się też takie, za które trzeba płacić 730 zł miesięcznie.

Czytaj też: Sezon akademicki rozpoczęty. Ile kosztują studia w Polsce?

Ekspert ZBP podkreśla, że w najlepszej sytuacji są studenci, którzy kształcą się na studiach dziennych w swoich rodzinnych miejscowościach. Nie muszą ponosić oni kosztów ani za czesne, ani za mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że nie ich nauka nie wiąże się z żadnymi kosztami. Studia w Polsce są tylko teoretycznie bezpłatne. Studenci muszą płacić np. za powtarzanie przedmiotów – na Uniwersytecie Warszawskim kosztuje to od 459 do 1340 zł.

Sprawdź także: Będzie trudniej o miejsce na bezpłatnych studiach?

Jak wynika z raportu Związku, w sezonie 2016/2017 studiować będzie ponad 1,4 mln osób. To o ok. 65 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim. ZBP podkreśla także, że uczelni prywatnych w Polsce jest dwa razy więcej niż państwowych.

Źródło: IAR, ZBP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: