SuperBiz wiadomości Ile ludzie wydają w najpopularniejszych miastach świata?

Ile ludzie wydają w najpopularniejszych miastach świata?

23.09.2016, godz. 14:46
Warszawa zamek
foto: EAST NEWS

Jak co roku firma MasterCard przygotowała raport Global Destination Cities Index, w którym przedstawia najchętniej odwiedzane miasta globu wraz z zestawieniem kwot, które wydaje w nich średnio turysta czy biznesmen. Warszawa jest jedynym polskim miastem uwzględnionym w rankingu i zajmuje 72. miejsce na 100, wyprzedzając choćby ociekający zabytkami Petersburg. Przeciętny turysta wydaje w polskiej stolicy (i na podróż do niej) ok. 370 dolarów, czyli ok. 1,4 tys. zł. Jak wypadamy w porównaniu z innymi miastami?

MasterCard opracowało swój ranking przewidywanych 100 najpopularniejszych miast świata na cały rok 2016 w oparciu o raporty z kilku różnych źródeł oraz według własnych szacunków. Z zestawienia emitenta kart płatniczych wynika, że najchętniej odwiedzanym miastem globu będzie w tym roku Bangkok, który spodziewa się aż 21,5 mln gości. Na drugim miejscu znajduje się Londyn z prawie 20 mln odwiedzających i Paryż (18 mln). Jedynym polskim miastem w zestawieniu jest Warszawa. Zajmuje ona 72. miejsce na 100. Uplasowała się na nim, gdyż według szacunków MasterCard, odwiedzi ją 1,4 mln osób. Co ciekawe, tyle samo gości spodziewa się w tym roku Rio de Janeiro, a nasza stolica wyprzedza Petersburg (niecały milion odwiedzających).

ZOBACZ TEŻ: Top 9 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce [GALERIA]

Interesująco prezentują się też wyliczenia dotyczące tego, ile goście najpopularniejszych miast zostawią w nich pieniędzy. MasterCard uwzględniło tu szacunkowe wydatki tych, którzy zostają w danym ośrodku miejskim przynajmniej na jedną noc. Tu przoduje Dubaj, w którym w tym roku goście zostawią aż 31,3 mld dolarów, co daje prawie 2,1 tys. dolarów na osobę (ok. 8,1 tys. zł). W Bangkoku będzie to 1,4 tys. dolarów (5,4 tys. zł), w Londynie 1 tys. dolarów (3,9 tys. zł), a w Paryżu 720 dolarów (2,8 tys. zł). Jeśli chodzi o naszą stolicę, kwota ta to ok. 370 dolarów (1,4 tys. zł). Należy zauważyć, że do wydatków wliczono koszt biletu lotniczego, który trzeba zakupić, aby dostać się do danego miasta.

Z pełnym raportem MasterCard w języku angielskim można się zapoznać tutaj >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: